Native Instruments zapowiada Komplete Kontrol 1.5 i klawiaturę S88

s88

Klawiatury z serii Komplete Kontrol S, będące pierwszymi urządzeniami tego typu w dorobku firmy Native Instruments, spotkały się początkowo z dość mieszanymi odczuciami ze strony użytkowników. Na ich korzyść przemawiał dobry design i wykonanie oraz świetna integracja z oprogramowaniem wchodzącym w skład pakietu Komplete. Czar pryskał jednak gdy ktoś próbował wykorzystać je do obsługi wtyczek innych firm, z czym radziły sobie co najwyżej przeciętnie. Na szczęście Native Instruments dość szybko zrozumiało swój błąd i rozpoczęło pracę nad aktualizacjami mającymi usprawnić działanie klawiatur. Teraz okazało się, że seria Komplete Kontrol S już niedługo doczeka się nie tylko nowego zestawu funkcji, ale też kolejnego członka rodziny.

Najnowsza klawiatura firmy Native Instruments wyposażona zostanie w 88 klawiszy z mechanizmem młoteczkowym firmy FATAR, co z pewnością zostanie docenione przez klawiszowców szukających kontrolera przypominającego akustyczne pianino. Większa liczba klawiszy sprawi, że nowy model będzie o niemal 40 cm dłuzszy od wersji 61-klawiszowej. Wszystkie pozostałe elementy oraz funkcje oferowane przez nowe wcielenie kontrolera pozostaną jednak dokładnie takie same jak w trzech poprzednich wersjach. Klawiatura Komplete Kontrol S88 została wyceniona na 999 euro. Niestety, jak na razie brak informacji dotyczących dokładnej daty premiery urządzenia (chociaż wszystko wskazuje na to, że trafi ono do sprzedaży pod koniec tego miesiąca).

KOMPLETE KONTROL

Jeśli zaś chodzi o aktualizację oznaczoną numerem 1.5 to zostanie ona udostępniona użytkownikom już 27 października. Wśród wprowadzonych w niej zmian i usprawnień najbardziej cieszy oczywiście długo wyczekiwane wsparcie dla wtyczek firm trzecich, które pozwoli użytkownikom na dodawanie swoich ulubionych wirtualnych instrumentów do biblioteki Komplete Kontrol i samodzielnego przypisywania ich poszczególnych parametrów do obrotowych enkoderów. Premierze wspomnianej aktualizacji towarzyszyć będą też pierwsze wtyczki korzystające z NKS – standardu opracowanego przez Native Instruments pozwalającego deweloperom na tworzenie wtyczek korzystających z bardziej zaawansowanych funkcji klawiatur Komplete Kontrol S. Wśród pierwszych firm które skorzystają z takiej możliwości znajdą się między innymi Arturia, U-He, Spitfire i Soundiron. Wiele wskazuje też na to, że NI zamierza też dopracować współpracę swoich klawiatur z oprogramowaniem Maschine 2, które zresztą niedługo również doczeka się większej aktualizacji.

Więcej informacji na temat Komplete Kontrol 1.5 oraz klawiatury S88 znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Native Instruments.