Komplete 10 i klawiatury Kontrol S – tym razem oficjalnie

Komplete Kontrol SNative Instruments nie potrafi zbyt długo trzymać swoich zwolenników w niepewności. Ledwie dwa dni temu pisaliśmy o przeciekach dotyczących nowej serii kontrolerów niemieckiego giganta, a już wczoraj w nocy plotki te znalazły swoje potwierdzenie w postaci oficjalnej zapowiedzi ze strony producenta.

Tym razem obyło się jednak (niestety) bez zaskoczeń. Zacznijmy od klawiatur sterujących, które moim skromnym zdaniem okazały się największym rozczarowaniem. Tak jak przewidywaliśmy znajdziemy tu zestaw przycisków do nawigacji w bibliotekach pakietu Komplete 10, 8 enkoderów przypisujących się automatycznie do najważniejszych parametrów wirtualnych instrumentów, dwa dotykowe paski, Arpeggiator i funkcję skali oraz podświetlenie klawiszy. Jedynie ten ostatni element nieco mnie zaskoczył. Okazało się bowiem, że kolorowe podświetlenie może być wykorzystywane nie tylko do podpowiadania skal i akordów, ale też np. zaznaczać Key Switches lub reprezentować poszczególne kolory komórek w Battery 4. Nie jest to jednak funkcja przydatna na tyle, by można było myśleć o kupnie nowej klawiatury tylko dla niej. Tak jak przewidywano kontrolery te dostępne będą w trzech rozmiarach mających odpowiednio po 25, 49 i 61 klawiszy.

Komplete KLawiatury 3Jeśli zaś chodzi o dziesiątą odsłonę pakietu Komplete to niestety również brak tu jakichś powalających innowacji. Do pakietu dołączyło dwanaście nowych elementów, z czego tylko cztery stanowią absolutne nowości. Znajdziemy wśród nich Rounds i Kontour – dwa syntezatory nastawione głównie na nietypowe formy modulacji brzmienia , Polyplex – perkusyjny sampler nastawiony na silną modulację próbek, pracę z warstwami i dużą dozę losowości oraz Definitive Piano Collection, czyli zestaw trzech samplowanych pianin i fortepianów. Pozostałe osiem nowych elementów to dobrze już wszystkim znane Action Strikes, Rise & Hit, Kinetic Metal, Session Horns Pro, Drumlab, Discovery Series Cuba, Molekular i Supercharger GT. Razem z wszystkimi elementami znanymi z poprzedniej edycji otrzymujemy więc 39 produktów o łącznej wadze 130 GB (lub 75 produktów o wadze 440 GB w przypadku wersji Ultimate).

Ceny klawiatur zaczynają się od 499 euro za wersję S25 a kończą na 699 euro za S61. Komplete 10 kosztuje zaś 499 euro w wersji zwykłej (199 euro za Upgrade) i 999 euro w wersji Ultimate (399 euro za Upgrade). Zarówno kontrolery jak i pakiety wtyczek trafią do sprzedaży wraz z początkiem października. Więcej informacji na temat nowych produktów firmy Native Instruments znajdziecie na ich stronach internetowych: Kontrol S i Komplete 10.