Knobbee 32 – Open Source’owy kontroler bazujący na Arduino

Knobbee 32Platforma Arduino trafiła do sprzedaży dziesięć lat temu i z miejsca stała się jednym z najpopularniejszych podzespołów wykorzystywanych do samodzielnego tworzenia rozmaitych elektronicznych urządzeń. Produkt ten posłużył również jako baza dla wielu kontrolerów MIDI. Jednym z najnowszych z nich jest Knobbee 32, który zadebiutował niedawno w serwisie Kickstarter.

Urządzenie te, jak wskazuje zresztą jego nazwa, zostało wyposażone w 32 obrotowe potencjometry (a także osiem niewielkich podświetlanych przycisków oraz wejście na pedał ekspresji). Podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości innych projektów opartych o Arduino także i tutaj autorzy zdecydowali się na otwarte firmware, dzięki któremu użytkownicy tego modelu będą mogli swobodnie zmieniać sposób jego funkcjonowania. Knobbee 32 będzie urządzeniem typu class-compliant, co oznacza, że do poprawnego działania nie będzie wymagana instalacja żadnych dodatkowych sterowników.

Niestety, w chwili gdy piszę te słowa zbiórka funduszy na rozpoczęcie produkcji Knobbee 32 nie cieszy się zbyt wielkim powodzeniem. Twórcom urządzenia udało się jak na razie zebrać zaledwie £457 z £24,000 wymaganych do realizacji projektu. Słabe zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców wynika najprawdopodobniej z wysokiej ceny kontrolera, która wynosi £215 (około 1235 zł) za wersję z obudową i £180 (1034 zł) za wersję bez niej, co jest dość wysoką kwotą jak na stosunkowo prosty zestaw pokręteł i przycisków.

Zbiórka funduszy na realizację projektu trwać będzie do końca bieżącego miesiąca. Jeśli twórcom uda się zebrać wymaganą kwotę pierwsze egzemplarze kontrolera trafią do nabywców w sierpniu przyszłego roku. Więcej informacji na temat Knobbee 32 znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.