Zrób to sam: Klawiatura nożna MIDI

DIY Bass Pedal CroppedKlawiatury nożne, podobnie zresztą jak wszelkiej maści footswitche, mogą okazać się naprawdę przydatne, nie tylko dla instrumentalistów którzy chcą wzbogacić swoje występy o dodatkowe brzmienia, ale też dla DJ-i i producentów występujących na żywo, którzy mogą wykorzystać je np. do kontrolowania loopera.

Niestety, większość dostępnych na rynku nożnych klawiatur MIDI charakteryzuje się dość wysoką ceną, co całkiem skutecznie spędza sen z powiek zwłaszcza hobbystom i osobom, które chciałyby po prostu nieco poeksperymentować z urządzeniami tego typu. Na szczęście na świecie nie brakuje pomysłowych Dobromirów, którzy wprost wychodzą z siebie by ułatwić nam życie, chroniąc jednocześnie zawartość naszych portfeli.

Jednym z nich jest Ville Aho, pochodzący z Finlandii muzyk/majsterkowicz tworzący pod pseudonimem Electronic Melodist. Jego ostatni pomysł to genialny w swojej prostocie i, co najważniejsze, bezinwazyjny sposób na zamienienie starego keyboardu z funkcją MIDI (w serwisach aukcyjnych można znaleźć wiele różnych modeli poniżej 100 złotych) w prostą klawiaturę nożną. Zakłada on wykorzystanie taśmy klejącej i kawałków kolorowego kartonu do „powiększenia” klawiszy, oraz wtyczki VST pozwalającej na transpozycje wybranych komunikatów MIDI odbieranych przez komputer. Z racji tego, że nie mamy tu do czynienia z żadną głębszą ingerencją w bebechy klawiatury, możemy ją w dowolnym momencie przywrócić do pierwotnej postaci (o ile oczywiście nie zdarzy nam się wcześniej zbyt mocno na nią nastąpić…).

Pomysł przedstawiony przez  Electronic Melodist zakłada wykorzystanie klawiatury posiadającej 49 lub 61 klawiszy, jednak jeśli nie zamierzamy wykorzystywać jej w roli tradycyjnej klawiatury nożnej, a potrzebne jest nam jedynie kilka przełączników, możemy spokojnie spróbować swoich sił z nieco mniejszym modelem. Instrukcje jak krok po kroku wykonać własną klawiaturę nożną MIDI znajdziecie tutaj. Poniżej zaś krótkie nagranie prezentujące efekt pracy Electronic Melodist w akcji.