Arturia KeyStep już w sprzedaży

KeyStep

Gdy pół roku temu firma Arturia po raz pierwszy zaprezentowała światu swój nowy kontroler/sekwencer, mający postać kompaktowej klawiatury MIDI, spotkał się on z niemałym zainteresowaniem ze strony potencjalnych nabywców. Wczoraj urządzenie to trafiło wreszcie oficjalnie do sprzedaży.

Mimo iż KeyStep na pierwszy rzut oka prezentuje się dość niepozornie, to jednak oferuje on naprawdę sporo możliwości. Klawiatura została wyposażona w 32 pomniejszone klawisze z funkcją aftertouch oraz wbudowanym arpeggiatorem i generatorem akordów. Cechą wyróżniającą KeyStep na tle innych kompaktowych klawiatur jest jednak wbudowany polifoniczny sekwencer. Podczas pracy w tym trybie pokrętła znajdujące się w prawym górnym rogu urządzenia służą do wyboru numeru sekwencji (w pamięci urządzenia można zapisać ich 8, a każda może składać się maksymalnie z 64 kroków), długości kroków oraz tempa (jeśli chcemy by KeyStep nadawał tempo, a nie dostosowywał się do innego urządzenia lub programu). Wysokość dźwięków przypisanych do kolejnych kroków ustalamy rzecz jasna za pomocą klawiszy. Korzystając z różnych kombinacji przycisków funkcyjnych możemy zaś między innymi dodawać pauzy między dźwiękami, zmieniać wysokość poszczególnych dźwięków, usuwać ostatnie dodane kroki oraz kontrolować parametry Gate i Swing. KeyStep może współpracować zarówno z urządzeniami/aplikacjami obsługującymi komunikaty MIDI (za pośrednictwem USB lub standardowych złączy 5-pinowych) jak i CV/Gate. Do działania urządzenia nie wymagane jest podłączenie do komputera, a niski pobór mocy ułatwia współpracę z urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablety czy smartfony.

KeyStep został wyceniony przez producenta na 119 euro. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Arturia.