Joué – ciekawa koncepcja kontrolera modularnego

joueJeden z wczesnych projektów kontrolera Linnstrument zakładał możliwość zmiany rozłożenia i rodzaju przycisków poprzez system silikonowych nakładek przyczepianych do górnego panelu urządzenia. Rozwiązanie te zostało jednak ostatecznie porzucone na rzecz montowanej na stałe siatki padów. Wspomniany pomysł przypadł jednak najwyraźniej do gustu twórcom kontrolera Joué, którzy postanowili zrealizować to, na co nie zdecydowała się ekipa Rogera Linna.

Zaprezentowany niedawno pierwszy prototyp urządzenia został wyposażony w bardzo czuły i precyzyjny panel dotykowy, do którego można przyczepiać różnego rodzaju nakładki. Kontroler automatycznie rozpoznaje doczepione elementy i dostosowuje do nich swój tryb działania. Poszczególne moduły mają różne rozmiary, co pozwala łączyć je ze sobą w różnych konfiguracjach. Wśród zaprezentowanych dotychczas nakładek znalazły się zarówno rozwiązania dość konwencjonalne, takie jak standardowe klawisze i pady, jak i nieco mniej oczywiste pomysły: np. siatka imitująca gryf gitary czy półkule przypominające sposobem obsługi trackball.

Niestety, autorzy projektu (wśród których znalazł się m.in. Pascal Joguet, twórca kultowego w pewnych kręgach kontrolera Lemur) nie zdradzili jeszcze przewidywanej ceny ani daty premiery produktu. Więcej informacji na temat kontrolera Joué znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.