Joué Play – nietypowy kontroler z Kickstartera powraca w nowej wersji

W 2016 roku w serwisie Kickstarter odbyła się zbiórka funduszy na rozpoczęcie produkcji nietypowego kontrolera Joué, wykorzystującego silikonowe nakładki do szybkiego zmieniania układu elementów na górnym panelu. Mimo iż zbiórka zakończyła się sukcesem, projekt ten nigdy nie osiągnął tak dużej popularności, jak oczekiwali autorzy. Teraz zdecydowali się oni przygotować jego nową wersję, wprowadzającą kilka zmian i uproszczeń.

Joué Play podobnie jak oryginalny Joué będzie prostokątnym panelem dotykowym, na który będzie można nałożyć różnego rodzaju silikonowe nakładki imitujące np. pady, klawisze lub gryf gitary. Dzięki temu użytkownik będzie mógł w dosłownie kilka sekund całkowicie zmienić sposób obsługi kontrolera, wybierając go według własnych upodobań albo specyfiki aktualnie obsługiwanego wirtualnego instrumentu. Joué Play ma być mniejszy, lżejszy i tańszy od swojego poprzednika. Będzie on też lepiej współpracować z nową aplikacją dla urządzeń mobilnych stworzoną przez tego samego producenta.

Niestety, nowa wersja wprowadzi też pewne ograniczenia. Każda z dołączonych do niego nakładek będzie miała przypisane na stałe gotowe mapowania MIDI, bez możliwości edytowania ich przez użytkownika. Urządzenie nie będzie też wspierać standardu MPE, który był jedną z ważniejszych zalet oryginalnego modelu. Autorzy projektu zdradzili wprawdzie, iż użytkownicy będą mogli w przyszłości zastąpić domyślny firmware kontrolera wersją Pro, która wprowadzi wsparcie dla MPE i inne funkcje znane z poprzedniej edycji, jednak nie ujawnili jeszcze, czy będzie to wymagało dodatkowej opłaty.

Joué Play obecnie znajduje się na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem platformy Kickstarter, gdzie udało mu się już znacznie przekroczyć kwotę potrzebną do realizacji projektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze egzemplarze kontrolera trafią do nabywców już w październiku tego roku. Cena za zestaw składający się z kontrolera i czterech nakładek wynosi 267 euro.