J74 ISO – 9 alternatywnych trybów działania kontrolerów Launchpad i APC40

Logo1NJedną z najpiękniejszych cech kontrolerów MIDI jest fakt, iż to użytkownicy, a nie projektanci, podejmują ostateczną decyzję o sposobie w jaki będzie wykorzystywane dane urządzenie. Dlatego też nikogo nie powinien dziwić fakt, iż w sieci pojawia się coraz więcej alternatywnych skryptów i mapowań MIDI tworzonych przez użytkowników. J74 ISO to właśnie tego typu rozszerzenie dodające aż 9 alternatywnych trybów działania do kontrolerów Launchpad (również S i Mini) i APC40 (w planach jest również wersja dla APC 20).

Wszystkie nowe tryby wprowadzone w J74 ISO to wariacje na temat trybu skali znanego chociażby z kontrolera Push czy skryptu Launchpad95. Znajdziemy tu więc tryb żywcem wyjęty z autorskiego kontrolera firmy Ableton, prosty tryb chromatyczny oraz tryb perkusyjny, ale też bardziej nietypowe ułożenia dźwięków, takie jak tryb gitarowy (w którym pady kontrolera imitują gryf gitary) i diagonalny (w którym dźwięki skali ułożone są po przekątnej).

Paczka zawiera w sobie dwie wersje skryptów dla programu Ableton Live (Max for Live i Remote Script) oraz wersję Standalone przystosowaną do pracy z innymi programami lub urządzeniami obsługującymi standard MIDI. J74 ISO dostępne jest do nabycia na oficjalnej stronie autora za jedyne 8 dolarów.