J74 ISO 2.0 – alternatywne tryby działania dla kontrolerów Launchpad i Launchpad Pro

Logo1NJedną z największych zalet kontrolera Launchpad jest ogromna, a przy tym bardzo aktywna społeczność użytkowników tego urządzenia, którzy nieustannie starają się wynajdywać nowe sposoby na wykorzystanie potencjału ukrytego w tym niepozornym zestawie przycisków. Jednym z ciekawszych rozwiązań pozwalajacych wzbogacić wspomniany kontroler o nowe funkcje jest aplikacja J74 ISO, która doczekała się niedawno aktualizacji do wersji 2.0.

Główną cechą odróżniającą nową wersję od jej poprzedniczki jest możliwość współpracy z dwoma najmłodszymi reprezentantami rodziny Launchpad – czyli modelami Pro i Mk2. Najbardziej cieszy oczywiście wsparcie dla tego pierwszego urządzenia, gdyż pozwala ono wykorzystać alternatywne tryby rozłożenia dźwięków w trybie Note Mode, będące jedną z najciekawszych funkcji oferowanych przez J74 ISo, w połączeniu z padami czułymi na siłę uderzenia i nacisku. Warto też zaznaczyć iż w odróżnieniu od większości podobnych rozwiązań J74 ISO 2.0 działa jako oddzielna aplikacja, a nie jako skrypt dla programu Ableton Live, dzięki czemu posiadacze kontrolerów z serii Launchpad mogą wykorzystać oferowane przez nią możliwości także w połączeniu z innymi programami typu DAW.

Oprócz powyższej prezentacji aplikacja J74 ISO 2.0 doczekała się też nowego tutoriala, prezentującego bardziej szczegółowo oferowane przez nią możliwości. Pierwsza część nagrania skupia się na procesie instalacji i przygotowywania ustawień pod kątem współpracy z różnymi popularnymi programami typu DAW. By przejść bezpośrednio do najbardziej interesujących kwestii, czyli opisu poszczególnych trybów działania aplikacji, należy przewinąć do 6:42.

Aplikacja J74 ISO 2.0 kosztuje $10 i można ją nabyć na oficjalnej stronie autora.