Ivy – absurdalnie długi sekwencer, obsługujący aż 240 kroków jednocześnie

Większość sekwencerów krokowych projektowana jest z dbałością o wygodę użytkownika. Wyjątkiem od tej reguły jest jednak Ivy – urządzenie mające 5 metrów długości i obsługujące jednocześnie aż 240 kroków.

Wspomniany projekt nie jest rzecz jasna seryjnie produkowanym narzędziem, lecz instalacją artystyczną stworzoną na potrzeby wystawy Open Codes, której tematem przewodnim są kody i programy. Autorem projektu jest rosyjski artysta o pseudonimi vtol, który sam opisuje Ivy jako archaiczne, wręcz prymitywne narzędzie, które dzięki ogromnej skali i obsesyjnemu wręcz powielaniu prostych elementów pozwala przedstawić w fizyczny i graficzny sposób programowane za jego pomocą sekwencje dźwięków.

Ivy może obsługiwać jednocześnie kilka głosów (twórca projektu nie precyzuje jednak ile), każdy z niezależną kontrolą długości, tempa i kierunku odtwarzania. „Mózgiem” całego urządzenia jest moduł Arduino Mega. Poniższe nagranie prezentuje sekwencer w akcji (od razu warto zaznaczyć, że przedstawione w nim sekwencje sprawiają wrażenie ułożonych zupełnie losowo i nie są zbyt przyjemne dla ucha, chociaż może być to również celowy zabieg ze strony artysty).

vtol ma na swoim koncie więcej niekonwencjonalnych projektów i instalacji artystycznych związanych z muzyką elektroniczną. Więcej stworzonych przez niego prac znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.