iRig Keys I/O – klawiatury sterujące z wbudowanym interfejsem audio

iRig Keys to seria prostych, kompaktowych klawiatur MIDI, zaprojektowanych z myślą o współpracy z urządzeniami mobilnymi firmy Apple. Już niedługo powiększy się ona o dwa nowe modele, dość znacznie różniące się nie tylko od swoich poprzedników, ale też od większości konkurentów.

Cechą charakterystyczną kontrolerów iRig Keys I/O 25 i 49 będzie bowiem wbudowany interfejs audio – rzecz spotykana dość rzadko we współczesnych klawiaturach sterujących. Na tylnych panelach obu urządzeń znajdziemy wejście typu combo (XLR/TRS) z przedwzmacniaczem mikrofonowym i zasilaniem Phantom, wyjście słuchawkowe oraz parę wyjść TRS, umożliwiających podłączenie np. monitorów studyjnych. Nie jest to więc zbyt rozbudowany zestaw złączy, jednak powinien on wystarczyć do podstawowych zastosowań, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę mobilny charakter obu klawiatur.

Jeśli zaś chodzi o pozostałe elementy, to klawiatury iRig Keys I/O zostały wyposażone znacznie lepiej od swoich poprzedniczek. Każda z nich posiada pełnowymiarowe klawisze typu synth-action (odpowiednio 25 i 49), osiem czułych na siłę uderzenia padów z kolorowym podświetleniem, pięć enkoderów z funkcją rozpoznawania dotyku, dwa paski dotykowe pełniące rolę kół pitch i modulacji, przyciski do obsługi sekcji transportu oraz niewielki wyświetlacz. Wersja 49-klawiszowa posiada też cztery dodatkowe przyciski funkcyjne, służące do zmiany oktaw i wysyłania komunikatów Program Change.

Klawiatury iRig Keys I/O 25 i 49 trafią do sprzedaży w październiku i będą kosztowały odpowiednio 199,99 euro i 299,99 euro. W zestawie z każdą z nich otrzymamy dwa kable (jeden Lightning, do połączenia z iUrządzeniami, drugi USB, do połączenia z komputerami Mac i PC), doczepiany stojak na smartfon/tablet oraz pakiet oprogramowania, w którego skład wejdą aplikacje dla systemów iOS, OS X i Windows. Więcej informacji na temat klawiatur iRig Keys I/O znajdziecie na oficjalnej stronie firmy IK Multimedia.