Nektar prezentuje dwie nowe klawiatury z serii Impact

impact-gx49-2

Firma Nektar posiada w swojej ofercie dwie serie klawiatur sterujących: Panorama i Impact. Podczas gdy ta pierwsza skierowana jest do bardziej wymagających użytkowników, skłonnych zapłacić spore pieniądze za bogaty zestaw funkcji, druga oferuje instrumenty znacznie prostsze, ale za to o wiele bardziej przyjazne dla portfela. Nie inaczej jest w przypadku dwóch nowych modeli – Impact GX49 i Impact GX61 – będących obecnie najbardziej minimalistycznymi kontrolerami w katalogu firmy Nektar.

Oba modele zostały wyposażone wyłącznie w klawiatury (odpowiednio 49 i 61 klawiszowe), pojedynczy potencjometr obrotowy, koła pitch i modulacji oraz zestaw kilkunastu niedużych przycisków. Nie znajdziemy tu więc padów, suwaków, pokręteł i wyświetlaczy znanych ze starszych klawiatur z serii Impact. Rezygnacja z tych elementów z jednej strony wydaje się być drastycznym krokiem wstecz w stosunku do poprzedników, z drugiej zaś pozwoliła znacznie zmniejszyć rozmiary i ceny instrumentów, co coraz częściej stanowi priorytet podczas wyboru klawiatur.

impact-gx49-22Trzeba też przyznać, że projektantom z firmy Nektar jak zwykle udało się upchnąć w kontrolerze więcej funkcji, niż mógłby wskazywać na to jego niepozorny wygląd. Oba modele będą oferować integrację z 11 popularnymi programami typu DAW, takimi jak Reason, FL Studio, Cubase, Logic czy Nuendo. Korzystając z GX w połączeniu z tymi aplikacjami zyskamy możliwość obsługi transportu oraz uproszczonej nawigacji za pomocą przycisków znajdujących się po lewej stronie klawiatury (dokładny zestaw oferowanych funkcji będzie nieco inny dla każdego programu). Wszystkie przyciski i potencjometr mogą też oczywiście wysyłać standardowe komunikaty MIDI. Jako iż obie klawiatury będą urządzeniami typu class compliant będzie można je bez problemu podłączyć do tabletów i smartfonów.

Kontrolery GX49 i GX61 trafią do sprzedaży pod koniec maja i będą kosztować odpowiednio $99.99 i $119.99. W zestawie otrzymamy również oprogramowanie Bitwig 8-Track. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Nektar.