Nadchodzi Imitone – konwerter Audio-MIDI dla mas

ImitoneFunkcja konwersji wysokości dźwięku do odpowiadających jej komunikatów MIDI nie jest w branży muzycznej niczym nowym. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiła się ona zarówno w rozmaitych programach (np. Ableton Live 9, Celemony Melodyne) jak i rozwiązaniach sprzętowych (np. specjalne przetworniki gitarowe czy interfejsy firmy Sonuus). Mimo iż oferuje ona naprawdę imponujące możliwości, nie udało się jej jednak zyskać zbyt dużej popularności wśród współczesnych muzyków.

Sytuacja ta wynika głównie z jednego prostego faktu: Większość dostępnych obecnie rozwiązań tego typu jest zbyt droga i trudna w obsłudze, by zainteresowali się nią hobbyści lub amatorzy, natomiast dla osób profesjonalnie zajmujących się muzyką są one po prostu ciekawostką, interesującą lecz mało użyteczną. Na dłuższą metę łatwiej jest bowiem zagrać melodię na klawiaturze czy nawet padach, niż męczyć się z poprawianiem błędów powstałych w wyniku niedokładnego działania konwertera.

Rozwiązaniem tego problemu może się okazać debiutancki produkt firmy Interactopia, noszący nazwę Imitone. Oprogramowanie te będzie bowiem nie tylko na tyle tanie (przewidywana cena – $25) i proste w obsłudze by skusić amatorów, ale też wystarczająco dokładne i bogate w zaawansowane funkcje (np. dopasowywanie dźwięku do skali, transpozycja czy polifoniczna detekcja) by przekonać do siebie bardziej zaawansowanych użytkowników. Projekt ten zadebiutował niedawno na platformie finansowania społecznościowego Kickstarter, gdzie udało mu się zebrać kwotę kilkukrotnie przewyższającą oczekiwania twórców. Dodatkowe fundusze pozwolą im na przygotowanie wersji VST (pierwotnie Imitone miało działać jedynie w wersji Standalone z funkcją wysyłania komunikatów MIDI do innych programów), oraz aplikacji dla systemów iOS i Android.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsza wersja Imitone powinna trafić do sprzedaży już w maju. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.