Hercules prezentuje P32 DJ

P32DJFirma Hercules do tej pory znana była głównie z produkcji tanich, prostych kontrolerów DJ-skich, skierowanych głównie do amatorów i hobbystów. Ich najnowszy produkt ma jednak szansę zerwać z tym wizerunkiem. P32 DJ jest bowiem kontrolerem kierowanym wyraźnie do nieco bardziej zaawansowanych odbiorców, poszukujących sprzętu, który pozwoli im rozwinąć swoje DJ-skie umiejętności w kierunku sztuki Live-Actu.

Podobnie jak miało to miejsce w takich modelach jak Traktor Kontrol S8 czy Novation Twitch, projektanci P32 DJ zdecydowali się zrezygnować z kół Jog i pitch faderów, wyraźnie kierując tym samym swój kontroler do osób korzystających z automatycznej synchronizacji tempa utworów  (ręczna zmiana tempa pozostanie możliwa za pomocą enkoderów znajdujących się w rogach urządzenia). O ile jednak twórcy obu wspomnianych modeli wykorzystali miejsce zaoszczędzone dzięki pozbyciu się wspomnianych elementów do wstawienia między innymi większej liczby faderów, pasków dotykowych i (w przypadku s8) wyświetlaczy, o tyle projektanci P32 DJ doszli najwyraźniej do wniosku, że tym czego potrzeba współczesnemu DJ-owi jest duża liczba padów. Jak sama nazwa wskazuje znajdziemy tu ich więc aż 32, podzielone na dwie grupy po 16. Tak duża liczba padów może początkowo wydawać się przesadą, jednak osoby intensywnie korzystające z rozmaitych kontrolerystycznych sztuczek lub wplatające w swoje sety elementy fingerdrummingu z pewnością docenią takie rozwiązanie. Wiele wskazuje też na to, że autorskie oprogramowanie DJ-skie firmy Hercules noszące nazwę DJUCED 40° zostanie też niedługo wzbogacone o nowe funkcje zbliżone do Remix Decks z programu Traktor Pro 2, co pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać główny element urządzenia. Same Remix Decks również najprawdopodobniej nie będą dla P32 DJ problemem, gdyż producent zapowiedział już, że wraz z kontrolerem otrzymamy również gotowe mapowania dla programu firmy Native Instruments. Twórcy zaznaczyli też wyraźnie, że P32 DJ można wykorzystać również jako kontroler do produkcji muzyki, i trzeba przyznać, że 32 pady rzeczywiście mogą odnaleźć się w takich zastosowaniach (oczywiście jeśli okażą się czułe na siłę uderzenia, bo w oficjalnych materiałach prasowych brak informacji na ten temat).

Jeśli zaś chodzi o pozostałe elementy, to P32 DJ prezentuje się dość standardowo. Środkową część kontrolera zajmuje dwukanałowa sekcja miksera, na której znajdziemy też przyciski i enkoder odpowiedzialne za obsługę biblioteki. Nad padami znajdziemy cztery potencjometry i przyciski służące do obsługi efektów, jedno większe pokrętło kontrolujące filtr oraz enkoder służący do kontroli funkcji Loop i ręcznej zmiany tempa. Kontroler zostanie wyposażony też w prosty interfejs audio, dający dostęp do pary wyjść RCA i wyjścia słuchawkowego.


Hercules P32 DJ trafi do sprzedaży w marcu bieżącego roku, a jego przewidywana cena wynosi 250 euro. Kontroler sprzedawany będzie w zestawie z aplikacją DJUCED 40°, a ze strony producenta będzie można pobrać również gotowe mapowania dla programu Traktor Pro 2.