GripBeats – opaska pozwalająca tworzyć muzykę za pomocą gestów

Wearables, czyli tzw. technologie ubieralne, to dość obszerny termin określający różnego rodzaju technologiczne gadżety, które użytkownik może nosić na sobie. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim inteligentne zegarki i opaski fitnessowe, jednak niektóre firmy mają też w swojej ofercie m.in. inteligentne okulary, kaski motocyklowe czy rękawice. Technologiami tego typu coraz częściej interesuje się też branża muzyczna. Dziś w serwisie Kickstarter ruszyła zbiórka funduszy na nowy ubieralny kontroler MIDI – GripBeats.

GripBeats ma postać dwóch połączonych ze sobą opasek, z których jedna zakładana jest na nadgarstek, druga zaś owijana wokół dłoni (obie są regulowane, dzięki czemu każdy może dopasować je do swojej budowy ciała). Kontroler wyposażono w czujniki rozpoznające pozycję urządzenia oraz kierunek i szybkość ruchu. Na powierzchni opaski zawijanej wokół dłoni umieszczono też 32 czułe na dotyk punkty, potrafiące rozpoznać siłę nacisku. Kontroler GripBeats będzie mógł łączyć się z innymi urządzeniami bezprzewodowo, wykorzystując do tego technologię Bluetooth.

Po założeniu kontrolera na rękę użytkownik zyskuje możliwość sterowania aplikacjami muzycznymi za pomocą różnego rodzaju gestów – ruchów dłoni oraz zaciskania pięści. W ten sposób można zmieniać m.in. wysokość i głośność granych dźwięków oraz parametry instrumentów i efektów. Alternatywną metodą korzystania z kontrolera ma być rozłożenie go na płaskiej powierzchni. W takim wypadku górna opaska staje się po prostu długim paskiem dotykowym.

Twórcy GripBeats przygotowali też specjalną aplikację na urządzenia mobilne, w której znajdziemy wirtualne instrumenty i efekty zaprojektowane z myślą o obsłudze za pomocą gestów oraz wbudowany looper. Kontroler będzie można też oczywiście wykorzystać również do sterowania dowolnym innym oprogramowaniem obsługującym standard MIDI, w tym popularnymi programami typu DAW.

Jak twierdzą autorzy projektu, główną ideą przyświecającą powstaniu kontrolera GripBeats była chęć stworzenia narzędzia, dzięki któremu ludzie mogliby wyrażać się muzycznie w jak najbardziej naturalny sposób, nie wymagający poświęcania setek godzin na opanowanie instrumentu. Ich zdaniem dzięki prostocie obsługi GripBeats może też znaleźć zastosowanie w edukacji muzycznej, zwłaszcza wśród młodszych użytkowników.

Kontroler GripBeats znajduje się obecnie na etapie zbiórki funduszy na rozpoczęcie produkcji. Jego standardowa cena ma wynosić 199 USD, jednak wspierając projekt w serwisie Kickstarter można nabyć go już od 99 USD. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i twórcom uda się zebrać kwotę potrzebną do rozpoczęcia produkcji, pierwsze egzemplarze urządzenia trafią do nabywców w maju 2020 roku. Więcej informacji na temat GripBeats znajdziecie w serwisie Kickstarter oraz na oficjalnej stronie internetowej projektu.