Grid – nowe modularne kontrolery z Indiegogo

Węgierska firma Intech Studio rozpoczęła niedawno zbiórkę funduszy na rozpoczęcie produkcji serii modularnych kontrolerów o nazwie Grid.

Seria Grid początkowo obejmować będzie trzy moduły. PO16 będzie oferował szesnaście pokręteł, BO16 szesnaście przycisków a PBF4 cztery pokrętła, cztery przyciski i cztery suwaki. W przyszłości twórcy zamierzają też wprowadzić do sprzedaży dwa kolejne moduły: EN16, wyposażony w szesnaście enkoderów oraz ANA4, mający pełnić rolę interfejsu MIDI i CV, dzięki któremu pozostałe moduły mogłyby komunikować się ze sprzętowymi syntezatorami bez pomocy komputera.

Mimo iż każdy z modułów z serii Grid może działać jako samodzielny kontroler, to jednak najlepiej sprawdzają się gdy połączymy je ze sobą. Krawędzie poszczególnych modułów łączą się ze sobą magnetycznie, a moduł główny (tzn. ten aktualnie podłączony do komputera) automatycznie wykrywa nowe połączenia. Co ciekawe, kontrolery można skonfigurować tak, by komunikaty wysyłane przez poszczególne elementy zmieniały się w zależności od tego, w jakiej konfiguracji połączymy ze sobą posiadane moduły. Przy domyślnych ustawieniach użytkownik może połączyć ze sobą do 16 modułów jednocześnie. Podłączenie większej liczby jest możliwe, jednak wymaga przyciemnienia sygnalizacyjnych diod LED znajdujących się na wyposażeniu każdego z nich.

Projekt Grid znajduje się obecnie na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem platformy finansowania społecznościowego Indiegogo. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze egzemplarze trafią do nabywców w kwietniu 2019 roku. Ceny pojedynczych modułów zaczynają się od 125 USD (105 USD dla zamówień spoza Unii Europejskiej), zaś za zestaw trzech modułów trzeba będzie zapłacić 365 USD. Więcej informacji na temat kontrolerów z serii Grid znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Indiegogo.