GR-1 – Syntezator granularny z serwisu Kickstarter

Synteza granularna polega na cięciu dźwięku (najczęściej zaczerpniętego z wcześniej nagranej próbki) na wiele krótkich, trwających od kilku do kilkudziesięciu milisekund fragmentów (tzw. granulek), które następnie odtwarzane są jednocześnie tworząc coś w rodzaju dźwiękowej „chmury”. Niedawno w serwisie Kickstarter rozpoczęła się zbiórka funduszy na rozpoczęcie produkcji nowego sprzętowego syntezatora tego typu, noszącego nazwę GR-1.

Syntezator GR-1 będzie oferował szesnastogłosową polifonię, zaś każdy z głosów będzie mógł składać się z maksymalnie 128 „granulek”. Dźwięk generowany będzie na bazie sampli zapisanych w pamięci urządzenia lub na zewnętrznej pamięci USB. Na głównym panelu instrumentu znajdziemy duży, kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości oraz zestaw potencjometrów i przycisków funkcyjnych pozwalających kształtować brzmienie, wybierać, wczytywać i edytować próbki oraz zmieniać ustawienia i tryby działania. GR-1 został zaprojektowany tak, by mógł funkcjonować jako w pełni autonomiczny instrument (do sterowania wysokością dźwięku można wykorzystać przyciski funkcyjne i potencjometry), jednak nic nie stoi też na przeszkodzie, by podłączyć do niego inne urządzenia, zwiększające jego możliwości. Oprócz różnego rodzaju kontrolerów MIDI (zarówno USB jak i korzystających z tradycyjnego złącza 5-pinowego) ułatwiających sterowanie instrumentem, GR-1 będzie też w stanie obsłużyć m.in interfejsy audio USB (pozwalające zwiększyć liczbę dostępnych wejść i wyjść), klawiatury komputerowe i zewnętrzną pamięć USB. Na tylnym panelu urządzenia znajdziemy dwa 5-pinowe złącza MIDI (In i Thru), 4 złącza USB-A (umożliwiające podłączenie m.in. kontrolerów MIDI, interfejsu audio, klawiatury komputerowej i zewnętrznej pamięci) wyjście słuchawkowe (z wbudowanym wzmacniaczem), dwa wyjścia master (TRS) oraz prosty interfejs CV/Gate umożliwiający współpracę z innymi instrumentami obsługującymi ten standard (np. syntezatorami modularnymi). Rolę „mózgu” instrumentu będzie zaś pełnić ukryty wewnątrz obudowy miniaturowy komputer Raspberry Pi 3.


https://youtu.be/y_UC0r-gsBw

W chwili gdy piszę te słowa twórcom GR-1 udało się zebrać już ponad 43 tysiące euro, o 13 tysięcy więcej niż potrzebowali na rozpoczęcie produkcji, co oznacza, że projekt na pewno zostanie zrealizowany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze egzemplarze syntezatora trafią do nabywców w listopadzie bieżącego roku. Osoby zainteresowane zakupem mogą jeszcze zarezerwować swój egzemplarz, wspierając twórców kwotą 849 euro, jednak muszą liczyć się z tym, że będą musiały poczekać na niego aż do stycznia 2018 roku. Więcej informacji na temat GR-1 znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.