Goliath – pojedyncze pokrętło sterujące 16 parametrami

Pojedyncze pokrętło sterujące jednocześnie wieloma parametrami to rozwiązanie dość często stosowane w programach typu DAW, aplikacjach DJ-skich oraz wirtualnych instrumentach i efektach. O wiele rzadziej spotyka się je w sprzętowych syntezatorach, i to właśnie z myślą o nich powstał minimalistyczny kontroler Goliath.

Wspomniane urządzenie ma postać niewielkiej czarnej skrzynki, wyposażonej w pojedynczy enkoder i trzy przyciski funkcyjne. Za pomocą tego pierwszego elementu użytkownik może sterować jednocześnie aż szesnastoma różnymi parametrami dowolnego syntezatora lub innego urządzenia obsługującego komunikaty MIDI. Dla każdego parametru można ustawić inny punkt odniesienia (tzn. miejsce w którym pokrętło wskazuje 0), co pozwala uniknąć sytuacji, w której wszystkie parametry przypisane do kontrolera mają zawsze tą samą wartość (chociaż takie ustawienie jest również możliwe – wystarczy ustawić wszystkie punkty odniesienia w tym samym miejscu). Goliath posiada też funkcję losowej zmiany wartości wszystkich przypisanych do niego parametrów i ich punktów odniesienia oraz generowania losowych komunikatów Note On. Urządzenie może być zasilane za pomocą baterii 9V, a w jego pamięci można zapisać trzy zestawy ustawień.

W chwili obecnej Goliath znajduje się na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem serwisu Kickstarter, gdzie udało mu się już uzbierać więcej niż potrzeba na rozpoczęcie produkcji. Osoby chcące zamówić wspomniany kontroler w przedsprzedaży muszą wesprzeć twórców kwotą 69 euro lub wyższą. Pierwsze egzemplarze kontrolera trafią do nabywców już w maju tego roku. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na jego oficjalnej stronie w serwisie Kickstarter.