Gemini SDJ-2000 – kolejna hybryda kontrolera, miksera i odtwarzacza

GEMINI-SDJ-2000Obserwując nowości ze świata DJ-skiego nietrudno zauważyć, że nadchodzący rok będzie najprawdopodobniej należeć do kontrolerów hybrydowych, mogących działać zarówno samodzielnie jak i po podłączeniu do komputera. Trzy dni temu nowe urządzenie tego typu zaprezentowała nam firma Denon, a dziś swoją propozycję pokazało również Gemini.

O ile wspomniany we wstępie Denon MCX8000 czerpał wyraźnie pełnymi garściami z modelu Numark NV, o tyle projektanci z Gemini postanowili zainspirować się rozwiązaniem firmy Pioneer. W efekcie SDJ-2000 został wyposażony w jeden duży, 7-calowy ekran, umieszczony bezpośrednio nad sekcją miksera, tak jak miało to miejsce w modelu XDJ-RX. Na tym jednak w zasadzie podobieństwa się kończą. Produkt firmy Gemini wydaje się być bowiem nieco bardziej rozbudowany, chociażby za sprawą bogatszej sekcji miksera (cztery kanały zamiast dwóch, oczywiście z możliwością pracy z zewnętrznymi źródłami dźwięku), szesnastu dużych padów (XDJ-RX miał ich tylko osiem, i na dodatek były mniejsze od standardowych) czy dotykowych pasków umieszczonych nad kołami jog. Podobnie jak wspomniani wcześniej konkurenci SDJ-2000 będzie mógł działać zarówno jako kontroler sterujący oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze jak i jako samodzielny odtwarzacz typu All-In-One. W tym drugim wypadku za źródło muzyki posłuży nam pamięć USB (odtwarzacz zostanie wyposażony w dwa złącza tego typu), na której zapiszemy pliki przygotowane uprzednio za pomocą autorskiego oprogramowania Vcase. Warto też wspomnieć o ciekawej funkcji, jaką jest opcja dodatkowego podłączenia dwóch odtwarzaczy MDJ-1000 za pomocą złączy ethernet, dzięki czemu możliwe stanie się jednoczesne kontrolowanie czterech odtwarzaczy bez przełączania się między trybami działania kontrolera.

Niestety, jak na razie firma Gemini nie udostępniła bardziej szczegółowych danych technicznych dotyczących kontrolera, dlatego też takie kwestie jak dokładna liczba wejść i wyjść czy też oprogramowanie z którym będzie mógł współpracować pozostają nadal zagadką. Nie wiadomo też jeszcze kiedy urządzenie te trafi do sprzedaży i ile wynosić będzie jego cena.