Flow 8 Deck – kolejny program obsługujący pliki Stems

flowGdy firma Native Instruments po raz pierwszy zaprezentowała format Stems, pozwalający na zapisanie kilku oddzielnych ścieżek w jednym pliku, jej przedstawiciele zaznaczali wyraźnie, że zależy im na tym by z ich rozwiązania skorzystało jak najwięcej twórców oprogramowania i sprzętu DJ-skiego. Niedługo po tym możliwość obsługi plików Stems zyskał program Beatport Pro. Teraz na rynku pojawiła się kolejna aplikacja oferująca taką możliwość – Flow 8 Deck.

Oprogramowanie o którym mowa stanowi nową, bardziej rozbudowaną wersję aplikacji Flow od firmy Mixed in Key. Krótkie przypomnienie dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tym dość niszowym programem: Ideą leżącą u jego podstaw było zapewnienie użytkownikom maksymalnie prostej obsługi, tak by mogli oni skoncentrować się na selekcji utworów, nie musząc martwić się o wszystkie „techniczne” aspekty miksowania muzyki. W efekcie otrzymaliśmy narzędzie z minimalistycznym, przejrzystym interfejsem użytkownika, w którym wszystkie wirtualne odtwarzacze automatycznie synchronizują się do głównego tempa.

Nowe wcielenie programu wprowadza nie tylko możliwość korzystania z większej ilości decków, ale też obsługuje piliki w formacie Stems. Co więcej, twórcom aplikacji udało się wymyślić całkiem pomysłowy sposób na obsługę plików tego typu za pomocą większości standardowych kontrolerów DJ-skich. Po załadowaniu w odtwarzacz utworu w formacie Stems za kontrolę poszczególnych ścieżek odpowiadają pokrętła equalizera i filtrów. Działanie tej funkcji w praktyce świetnie pokazuje poniższe nagranie:

Aplikacja Flow 8 Deck dostępna jest obecnie wyłącznie na komputery z systemem OS X. Wersja działająca pod Windowsem powinna jednak pojawić się w sprzedaży już niedługo. Program kosztuje obecnie $58 i można go nabyć tutaj.