FL Studio 20 – nowa wersja popularnego programu typu DAW

Mimo iż historia programu FL Studio (dawniej znanego jako Fruity Loops) rozpoczęła się pod koniec 1997 roku, to jednak jego pierwsza oficjalna wersja trafiła do sprzedaży dopiero w roku 1998. Firma Image-Line postanowiła uczcić dwudziestą rocznicę tego wydarzenia oznaczając najnowszą wersję swojego DAW numerem 20 (choć technicznie rzecz biorąc jest to „dopiero” trzynasta edycja).

FL Studio 20 jest pierwszą wersją tego programu dostępną zarówno na platformach Windows jak i macOS. Użytkownicy komputerów firmy Apple, którzy do niedawna musieli uciekać się do różnych sztuczek by uruchomić FL Studio na swoich maszynach, będą więc mogli wreszcie zainstalować go jako aplikację natywną (zakładając, że korzystają z systemu macOS w wersji 10.11 lub wyższej). Projekty stworzone w FL Studio 20 będą przy tym kompatybilne z wersjami dla obu systemów. Kolejnym wartym uwagi usprawnieniem jest możliwość tworzenia kilku różnych Playlist w obrębie jednego projektu i szybkiego przełączania się między nimi, co ułatwia eksperymentowanie z różnymi aranżacjami utworu. Nowa wersja programu dodaje też kilka funkcji, których bardzo brakowało w poprzednich edycjach, takich jak Freeze i Consolidate. Wprowadzono też wreszcie możliwość zmiany metrum utworu. Poprawiono też działanie funkcji odpowiedzialnych za eliminację dodatkowych opóźnień powstających przy korzystaniu z wtyczek. FL Studio 20 przynosi też szereg pomniejszych zmian i usprawnień, których pełną listę znajdziecie tutaj.

Program Fl Studio 20 dostępny jest w czterech wersjach, różniących się między sobą funkcjonalnością, liczbą wbudowanych instrumentów i efektów oraz ceną. Dokładne porównanie oferowanych przez nie możliwości znajdziecie tutaj. Więcej informacji na temat samego programu znajdziecie zaś na jego oficjalnej stronie internetowej. Warto też pamiętać o tym, że firma Image-Line oferuje swoim klientom dożywotnie darmowe aktualizacje. Osoby posiadające dowolną starszą wersję programu FL Studio mogą więc pobrać jego najnowszą edycję za darmo.