Fission – nietypowy efekt od firmy Eventide

Firma Eventide posiada w swoim katalogu produktów całkiem pokaźną kolekcję wirtualnych efektów, wśród których znajdziemy zarówno narzędzia konwencjonalne (korektory, pogłosy etc.) jak i nieco bardziej eksperymentalne (np. H910, H3000, Omnipressor czy Octavox). Ich najnowsza wtyczka, nosząca nazwę Fission, bez dwóch zdań zalicza się do tej drugiej kategorii.

Działanie wspomnianego efektu opiera się bowiem na dość nietypowym pomyśle jakim jest rozdzielanie dźwięku na dwa oddzielne komponenty („transjenty” i „tony” – choć oba terminy używane są tu dość luźno), zmodyfikowaniu każdego z nich z osobna za pomocą różnych narzedzi (m.in. Delay, Reverb, Compressor, Chorus, Tremolo i EQ) a następnie połączeniu ich z powrotem w jedną całość. Korzystając z tej metody możemy uzyskać zarówno subtelne zmiany w brzmieniu (np. zmiana wysokości dźwięku instrumentu perkusyjnego przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego brzmienia ataku) jak i bardziej eksperymentalne rezultaty (np. całkowite usunięcie transjentów ze ścieżki gitary, co nadaje jej brzmienie bliższe instrumentom smyczkowym). Poniższe nagrania prezentują przykłady zastosowania Fission w praktyce.

Wtyczka Fission dostępna jest do nabycia w sklepie Plugin Boutique, gdzie kosztuje obecnie 99,40 euro (standardowa cena wynosi 183,45 euro). Więcej informacji na jej temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Eventide. Warto też wspomniec o tym, że producent reklamuje Fission jako pierwszy efekt z serii „Structural Effects”, co najprawdopodobniej oznacza, że w niedalekiej przyszłości w sprzedaży pojawią się kolejne wtyczki oparte na podobnym pomyśle.