KOMA Elektronik Field Kit już w sprzedaży

W grudniu ubiegłego roku firma KOMA Elektronik uruchomiła w serwisie Kickstarter zbiórkę funduszy na rozpoczęcie produkcji Field Kit – nietypowego urządzenia, skierowanego do osób zainteresowanych eksperymentami z elektroakustyką. Projekt ten okazał się ogromnym sukcesem, ostatecznie zbierając ponad dziesięciokrotnie więcej pieniędzy, niż oczekiwali twórcy. Teraz urządzenie te trafiło oficjalnie do sprzedaży.

Field Kit to narzędzie, które trudno zakwalifikować do jakiejkolwiek konwencjonalnej kategorii. Jego podstawowym zadaniem jest przetwarzanie dźwięków wydawanych przez rozmaite przedmioty, zbieranych za pomocą mikrofonów kontaktowych i przetworników elektromagnetycznych, jednak oferuje on też inne możliwości. Oprócz prostego, czterokanałowego miksera, stanowiącego niejako serce całego urządzenia, na jego wyposażeniu znalazł się również odbiornik radiowy z funkcją sterowania za pomocą sygnału CV, generator wolnych przebiegów (LFO), Envelope Follower, zestaw wejść umożliwiających podłączenie dodatkowych elementów, takich jak czujniki światła, ruchu, nacisku czy nawet wilgotności oraz interfejs DC umożliwiający sterowanie różnymi zewnętrznymi urządzeniami takimi jak silniki czy solenoidy. Zwłaszcza ten ostatni element dają spore pole do popisu dla kreatywnych użytkowników, gdyż pozwala on na tworzenie różnych dziwacznych konstrukcji, w których jedne źródła dźwięku sterują maszynami pobudzającymi inne źródła dźwięku. Wszystko to czyni z Field Kit ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych muzycznymi eksperymentami w duchu Musique Concrète.

Field Kit dostępny jest w dwóch wersjach: jako zestaw do samodzielnego montażu (179 euro) oraz gotowy produkt (229 euro). W ofercie firmy KOMA Elektronik znajdziemy też Field Kit Expansion Pack – zestaw składający się z różnego rodzaju mikrofonów, przetworników i innych elementów, które można podłączyć do Field Kit – oraz panel Eurorack, umożliwiający wykorzystanie urządzenia jako elementu syntezatora modularnego. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie firmy KOMA Elektronik.