FB-3300 – darmowa wirtualna wersja legendarnego syntezatora Korg PS-3300

Korg PS-3300 trafił do sprzedaży w 1977 roku i był jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie, najbardziej rozbudowanych i najdroższych syntezatorów dostępnych wówczas na rynku. Na przestrzeni czterech lat wyprodukowano zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy, przez co obecnie jest on niezwykle trudny do zdobycia, a jego ceny na aukcjach osiągają nawet 140 tysięcy złotych. Dzięki darmowej wtyczce FB-3300 każdy może jednak zapoznać się z jego wirtualną kopią w swoim programie DAW.

Oryginalny PS-3300 był polifonicznym analogowym syntezatorem semi-modularnym, składającym się z trzech niezależnych bloków, z których każdy był w zasadzie oddzielnym 48 głosowym syntezatorem, wyposażonym w 48 oscylatorów, 48 generatorów obwiedni, 51 filtrów (po jednym na każdy głos oraz trzy działające na cały blok) oraz 2 LFO. Z tego powodu był on często nazywany syntetyczną orkiestrą. Korzystali z niego m.in. tacy artyści jak Vangelis, Keith Emerson, Jean-Michel Jarre, Klaus Schulze, Aphex Twin i zespół Kraftwerk. FB-3300 to próba jak najwierniejszego odwzorowania działania PS-3300. Poniższe nagranie, autorstwa Toma z kanału Synth Anatomy, pokazuje możliwości tej wtyczki na przykładzie gotowych presetów znajdujących się na jej wyposażeniu.

Wtyczka FB-3300 dostępna jest w formatach VST i AU. Można ją pobrać za darmo z oficjalnej strony firmy Full Bucket Music, gdzie znajdziecie też wiele innych ciekawych darmowych wtyczek (w tym między innymi całkiem rozbudowany wirtualny syntezator modularny ModulAir).