Fale Martenota (Ondes Martenot) były jednym z pierwszych elektrofonów elektronicznych w historii instrumentów muzycznych. Ich twórca, francuski wiolonczelista Maurice Martenot, zbudował je w 1928. Niedługo po tym znalazły swoje miejsce w orkiestrach całego świata. Cechą charakterystyczną tego instrumentu był pierścień służący do modulacji dźwięku, dzięki któremu można było uzyskać efekty vibrato i glissando. Dzisiaj ten zapomniany już trochę instrument powraca do nas pod postacią kontrolera MIDI. Osobą odpowiedzialną za ten projekt jest mieszkaniec Tokio, Mitsushi Abe. Całość opiera się na popularnej platformie Arduino, i jest chyba pierwszym na świecie kontrolerem MIDI w którego wykonaniu kluczową rolę odgrywa bawełna. Mitsushi szczegółowo opisuje budowę swojego kontrolera oraz sposób w jaki zaprogramował Arduino. Niestety, robi to w swoim ojczystym języku, co zapewne skutecznie zmniejszy ilość chętnych do budowy własnych domowych Fal Martenota. Linki do poszczególnych stron znajdziecie na końcu tego artykułu. Teraz jednak obejrzyjmy, jak kontroler ten działa w praktyce:
Jak widać zasady działania są tu niezwykle proste. Aż dziw bierze, że nikt nie zajął się wcześniej modernizacją Fal Martenota. Instrument ten ma bowiem tą samą, ważną dla muzyków cechę o której wspomniałem ostatnio przy okazji kontrolera Karlax. Daje poczucie, że każdy nasz najmniejszy ruch ma wpływ na ostateczne brzmienie dźwięku.
Na koniec obiecane wcześniej linki: http://gam.boo.jp/blog/archives/2012/07/midi.html http://gam.boo.jp/blog/archives/2012/08/midi_1.html http://gam.boo.jp/blog/archives/2012/09/midiondes_marte.html . Miłej zabawy z tłumaczem google 🙂