PreSonus FaderPort 16 – rozbudowany kontroler dla programów DAW

FaderPort to seria kontrolerów zaprojektowanych z myślą o obsłudze sekcji miksera i transportu w programach typu DAW. Już w przyszłym miesiącu powiększy się ona o kolejny model – FaderPort 16.

Wspomniane urządzenie będzie największym i najbardziej rozbudowanym reprezentantem rodziny FaderPort. Większą część jego górnego panelu zajmie zestaw 16 zmotoryzowanych, czułych na dotyk suwaków, o długości 10 cm. Nad każdym z nich umieszczono trzy przyciski funkcyjne (Select, Mute i Solo) oraz niewielki wyświetlacz, mogący pokazywać m.in. aktualne parametry ścieżki przypisanej do danego fadera. Na powierzchni kontrolera znalazł się też zestaw dużych przycisków do obsługi sekcji transportu, kilka mniejszych zestawów przycisków (część domyślnie przypisana do różnych podstawowych funkcji, część zostawiona do samodzielnego zmapowania przez użytkownika) oraz dwa pokrętła (mogące pełnić różne funkcje, od sterowania parametrami po nawigację wewnątrz programu). Na liście aplikacji oficjalnie wspieranych przez FaderPort 16 znalazły się Studio One, Pro Tools 12, Logic 10, Cubase 9, Ableton Live 9 i Sonar. Kontroler może jednak współpracować również z każdym innym programem DAW obsługującym protokoły Mackie Control lub HUI.

PreSonus FaderPort 16 trafi do sprzedaży w listopadzie 2017 roku. Cena sugerowana przez producenta wynosi $999,95. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy PreSonus.