Faderfox prezentuje UC44

UC44Firma Faderfox znana jest głównie za sprawą Micromodul – serii kompaktowych kontrolerów o charakterystycznym wyglądzie. W jej ofercie znajduje się jednak również druga seria, nosząca nazwę Solid Control Line, która do niedawna składała się tylko z jednego modelu (DJ44). Dziś jednak powiększyła się ona o drugi kontroler.

UC44, podobnie jak jego poprzednik, zamknięty jest na stałe w solidnej, metalowej skrzynce o wymiarach 290x220x55 mm. Po zdjęciu górnej pokrywy oczom użytkownika ukazuje się panel, którego większą część zajmuje szesnaście faderów, każdy o długości sześciu centymetrów. Kontrolery z taką liczbą suwaków należą obecnie do rzadkości, dlatego też pojawienie się na rynku nowego urządzenia tego typu z pewnością ucieszy wielu użytkowników. Na górnym panelu kontrolera znalazło się też trzydzieści pięć przycisków (w tym trzy funkcyjne), osiem niewielkich, dwucyfrowych wyświetlaczy, osiem enkoderów (które również mogą pełnić rolę przycisków), złącze USB (które można wykorzystać zarówno do komunikacji z komputerem jak i do samego zasilania, jeśli chcemy aby urządzenie pracowało w trybie standalone) oraz dwa złącza 3.5 mm, pełniące rolę MIDI In/Out (za pośrednictwem specjalnych przejściówek). W pamięci kontrolera można zapisać osiem banków ustawień. Każdy z nich mieści w sobie określoną liczbę grup komunikatów przypisanych do poszczególnych elementów – trzydzieści dwie dla enkoderów i dwie dla przycisków i faderów – pomiędzy którymi można przełączać się za pomocą różnych kombinacji przycisków. W praktyce oznacza to, że w każdym banku można zapisać aż sześćset osiem różnych komunikatów wysyłanych przez poszczególne elementy kontrolera (a także inne ustawienia, takie jak minimalne i maksymalne wartości danego suwaka czy rozdzielczości enkoderów). Warto przy tym zauważyć, że UC44 skonfigurowany jest domyślnie pod kątem współpracy z programem Ableton Live. W zestawie z kontrolerem znajdziemy więc odpowiednie pliki Remote Scripts, zaś ze strony producenta można pobrać dodatkowo gotowe wzory projektów (templates) przystosowane do obsługi za pomocą UC44.

Kontroler UC44 został wyceniony na 599 euro. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Faderfox.