Expressiv – gitara MIDI z serwisu Kickstarter

ExpressivSpołeczność gitarzystów dawno już odkryła korzyści płynące z wykorzystania standardu MIDI, czego efektem jest rosnąca popularność wszelkiej maści dedykowanych im kontrolerów. Sytuacja wygląda jednak nieco gorzej gdy nie interesują nas dodatkowe akcesoria, lecz pełnoprawne instrumenty wykorzystujące wspomnianą technologię. Wtedy to pozostaje nam niewielkie grono dość drogich, a czasem również niezbyt funkcjonalnych urządzeń. Jakiś czas temu w serwisie Kickstarter pojawił się jednak projekt mający ostatecznie rozwiązać ten problem.

Expressiv, bo taką nazwę nosi wspomniany instrument, stanowi dość nietypowe połączenie gitary z kontrolerem MIDI. Nie znajdziemy tu bowiem specjalistycznych przystawek rozpoznających wysokość dźwięku i zamieniających je na komunikaty Note On, tak jak ma to miejsce w przypadku większości konkurencyjnych produktów. Zamiast tego projektanci zdecydowali się umieścić w podstrunicy czujniki rozpoznające nacisk i wysyłające odpowiednie komunikaty MIDI (a przynajmniej tak to wygląda, gdyż autorzy projektu nie zdradzają zbyt wiele szczegółów dotyczących sposobu jego działania). Takie rozwiązanie sprawia, że domyślną techniką gry w przypadku tego instrumentu jest Tapping, co nie jest wcale najbardziej naturalnym rozwiązaniem dla większości gitarzystów, ale za to pozostawia nam drugą rękę wolną do kontroli parametrów brzmienia za pomocą wbudowanych w gitarę przycisków, joysticku i touchpada. Oczywiście Expressiv może działać również jako zwykła gitara. Wydaje mi się jednak, że dla większości gitarzystów zainteresowanych skorzystaniem z dobrodziejstw oferowanych przez standard MIDI znacznie lepszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z już posiadanego instrumentu w połączeniu z odpowiednią przystawką lub zewnętrznym konwerterem.

Gitara Expressiv znajduje się obecnie na etapie zbiórki pieniędzy w serwisie Kickstarter, gdzie udało jej się już zebrać 10 z 15 tysięcy euro wymaganych do rozpoczęcia produkcji. Cena instrumentu w przedsprzedaży wynosi 449 euro.