Ruszyła przedsprzedaż Expressiv Infinity Guitar i Expressiv MIDI Pro

expressiv

Gdy dwa lata temu Rob O’Reilly zaprezentował światu swoją koncepcję gitary MIDI, spotkała się ona z dość mieszanym odzewem ze strony internautów. Podczas gdy jednym spodobała się ona na tyle, by wesprzeć projekt za pośrednictwem platformy Kickstarter, inni krytykowali zarówno jej wygląd jak i sposób działania. Ta pierwsza grupa była jednak wystarczająco liczna, by twórcy udało się zrealizować swój projekt.

Tym co wyróżnia Expressiv Infinity Guitar na tle innych gitar z opcją wysyłania komunikatów MIDI jest fakt, że nie korzysta ona ze specjalnych przetworników gitarowych ani żadnego innego rodzaju konwerterów audio-MIDI. Zamiast tego zastosowano w niej czujniki wbudowane w podstrunnicę, rozpoznające którą strunę i w jakim miejscu przycisnęliśmy, a następnie wysyłające odpowiedni komunikat MIDI. Wersja standardowa (widoczna na zdjęciu powyżej) oferuje dwa tryby działania: Tap Mode i Touch Mode. W tym pierwszym komunikat jest wysyłany gdy tylko przyciśniemy strunę do progu (tak jak podczas grania tappingiem). W tym drugim oprócz przyciśnięcia struny wymagane jest także dotknięcie panelu dotykowego.

Pomysł z sensorami w podstrunnicy ma zarówno swoje dobre jak i złe strony. Do tych pierwszych należy zaliczyć niższą latencję niż w przypadku korzystania ze specjalnych przetworników oraz brak możliwości błędnego zinterpretowania dźwięku przez konwerter audio-MIDI. Do tych drugich – nieco nienaturalny sposób gry. Problem ten rozwiązuje jednak wersja Pro (widoczna na zdjęciu poniżej), która wprowadza również trzeci tryb – Finger Pick Mode – w którym komunikaty wysyłane są dopiero po szarpnięciu struny, tak jak podczas „normalnej” gry na gitarze (trudno stwierdzić czy brak tak oczywistej funkcjonalności w modelu standardowym wynika z ograniczeń technicznych czy też jest zabiegiem biznesowym, mającym skłonić ludzi do zakupu nieco droższego modelu). Osoby, którym nie przypadł do gustu wygląd standardowego modelu Expressiv, ucieszy zapewne wiadomość, że Expressiv MIDI Pro będzie posiadać korpus wzorowanym na Telecasterze oraz przetworniki firmy Seymour Duncan (producent nie ujawnił jakiej marki przetworniki znajdą się w wersji standardowej).

ROR_9877_1024x1024[1]

Oficjalna data premiery gitar z serii Expressiv nie jest jeszcze niestety znana. Osoby zainteresowane zakupem mogą już jednak „zaklepać” swój egzemplarz wpłacając na konto twórcy zaliczkę w wysokości 250 euro lub pełną cenę instrumentu (1499 euro w wersji standardowej, 1599 w wersji Pro). Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Rob O’Reilly Guitars.