Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła publicznie swoje archiwum dźwięków

Kilka dni temu Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła wszystkim zainteresowanym swoje archiwa multimedialne. Wśród opublikowanych materiałów obok bogatej bazy zdjęć i nagrań wideo znalazły się również pliki audio.

Kolekcja udostępniona przez ESA na ich oficjalnym profilu w serwisie SoundCloud składa się obecnie z 67 ścieżek (niewykluczone, że w przyszłości dołączą do nich kolejne) z których większość dostępna jest na licencji CC BY-SA IGO 3.0. W praktyce oznacza to więc, że można je swobodnie modyfikować i korzystać z nich za darmo nawet w projektach komercyjnych, z zastrzeżeniem, że powstałe w ten sposób dzieło musi zostać opublikowane na tej samej licencji. Wśród nagrań opublikowanych przez Europejską Agencję kosmiczną znajdziemy między innymi różnego rodzaju komunikaty i sygnały dźwiękowe, fragmenty wywiadów i odgłosy pracującego sprzętu.

Więcej informacji na temat materiałów opublikowanych przez ESA znajdziecie na stronie internetowej open.esa.int. Warto też wspomnieć o tym, że trzy lata temu swoje archiwum nagrań opublikowała również amerykańska agencja kosmiczna NASA.