Endeavour EVO – Nowe klawiatury sterujące

Endeavor Evo Keyboard MIDI 24 48Klawiatury sterujące firmy Endevour na pierwszy rzut oka wyglądają dość ubogo. Dwie lub cztery oktawy i mały wyświetlacz, wszystko to zamknięte w nieco zbyt dużej obudowie na której znajdziemy ogrom niewykorzystanego miejsca. Żadnych dodatkowych suwaków, pokręteł czy padów. Nadaje to im co prawda poważny, klasyczny charakter, ale przecież to nie wygląd, a funkcjonalność decyduje o tym jaki kontroler chcemy zakupić. Na szczęście dokładniejsza inspekcja prędko pokazuje, że klawiatury EVO posiadają swoją ukrytą broń: system wykrywający położenie palca na klawiszu.

Nietrudno zauważyć, że system ten przypomina rozwiązania zastosowane w niedawno zapowiedzianym kontrolerze QuNexus. Różnica polega na tym, że tam mieliśmy do czynienia z padami ułożonymi w ksształt klawiatury, natomiast EVO oferuje nam pełnowymiarowe (a nawet ciut większe niż normalne) klawisze. Do nas należy więc tylko decyzja: czy bardziej zależy nam na mobilności czy wygodzie gry.

Klawisze mogą reagować na dotyk w dwóch trybach: Absolutnym i Relatywnym pozwalające nam dostosować klawiaturę do naszych potrzeb. W tym pierwszym każde dotknięcie klawisza ma wpływ na przypisane do niego parametry. W drugim parametry zmieniają się tylko jeśli poruszamy palcem. Dodatkowo każde klawisze posiadają strefę o długości jednego centymetra pozbawioną sensorów.

Co ciekawe, klawiatury EVo łączą się z komputerem za pomocą złącza ethernet i domyślnie korzystają z autorskiego protokołu który nie wymaga od nas żadnej konfiguracji. To właśnie dzięki niemu parametr przypisany do dotykowej części klawisza będzie działał oddzielnie dla każdego dźwięku (zamiast oddziaływać na cały wirtualny instrument).  Oczywiście mogą też korzystać ze standardów MIDI i OSC, ale producent zapewnia, że to właśnie ich autorskie rozwiązanie zapewnia najlepsze efekty.

Cena klawiatur sterujących EVo wynosi 499 euro za wersje z 24 klawiszami i 999 euro za wersję z 48 klawiszami. Każdy egzemplarz dostępny w sprzedaży został stworzony ręcznie, co jak łatwo się domyślić, ma wpływ na ograniczoną dostępność. Więcej informacji na stronie: http://www.endeavour.de/evo/overview.html.

introducing the evo from endeavour on Vimeo.

Standard MIDI Synthesizers and The evo from endeavour on Vimeo.

the evo – Native Max/MSP Support from endeavour on Vimeo.