Emotive Strings – samplowane smyczki od Native Instruments

Emotive StringsDynamedion to grupa niemieckich kompozytorów znanych głównie za sprawą ścieżek dźwiękowych do gier i filmów. W ich muzycznym portfolio znajdziemy między innymi pracę przy takich tytułach jak The Elder Scrolls Online, Call of Duty 4, Alan Wake czy Hobbit: Pustkowie Smauga. Od jakiegoś czasu współpracują oni również z firmą Native Instruments, tworząc zestawy orkiestrowych brzmień dla samplera Kontakt. Wczoraj do stworzonych przez nich wirtualnych instrumentów Action Strikes i Action Strings dołączyły samplowane smyczki Emotive Strings.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku Action Strings mamy tu do czynienia z nieco dziwacznym interfejsem użytkownika, przystosowanym do obsługi za pomocą klawiatury sterującej. Lewa ręka (tzn. dźwięki od C0 do E0) odpowiada za wybór rytmu i melodii granych przez naszą wirtualną sekcję smyczkową, prawa ręka odpowiada za wybór toniki natomiast parametr Velocity określa czy fraza będzie grana w tonacji Dur czy Moll. Jak twierdzą twórcy wybrana przez nich kolekcja fraz jest wynikiem kilku miesięcy wnikliwej analizy najpopularniejszych ścieżek z hollywoodzkich filmów, dzięki której udało im się „wydestylować” z nich najbardziej charakterystyczne sekwencje dźwięku, stanowiące coś w rodzaju „muzycznego DNA” współczesnych kinowych hitów.

Niestety, o ile w przypadku wspomnianej wcześniej wtyczki Action Strings mogliśmy obejrzeć całkiem jasną i przejrzystą prezentację, o tyle materiały promujące Emotive Strings nie zdradzają zbyt wielu szczegółów dotyczących jej sposobu działania (co niestety ostatnio dość często zdarza się firmie Native Instruments). Oprócz powyższego nagrania na oficjalnym kanale firmy Native Instruments w serwisie Youtube znalazły się jedynie cztery kilkunastosekundowe nagrania prezentujące przykłady praktycznego zastosowania wtyczki.

Wtyczka Emotive Strings dostępna jest do nabycia w internetowym sklepie firmy Native Instruments, gdzie kosztuje obecnie 299 euro. Do poprawnego działania wymaga ona samplera Kontakt 5 lub darmowego Kontakt 5 Player.