Emonica – open source’owa harmonijka MIDI

Na początku lat 80 do sprzedaży trafił Millioniser 2000 – nietuzinkowy, kompaktowy syntezator naśladujący pod względem sposobu obsługi harmonijkę ustną. Instrument ten nigdy nie odniósł większego sukcesu komercyjnego. Teraz jednak stał się on inspiracją do stworzenia open source’owego kontrolera o nazwie Emonica.

Emonica jest nieco większa od standardowej harmonijki, a zamiast zestawu kanałów oferuje ona pojedynczy, ruchomy ustnik. Przesuwając go w lewo bądź prawo użytkownik zmienia wysokość dźwięku (istnieje możliwość ograniczenia zakresu dostępnych dźwięków do wybranej skali), zaś siła z jaką dmucha bądź wciąga powietrze decyduje o jego natężeniu. Na górnym panelu kontrolera znajdziemy też sześć programowalnych przycisków (mogących nie tylko wysyłać komunikaty MIDI CC i Note On, ale też np. odpowiadać za podciąganie dźwięków lub ich tymczasową transpozycję) i niewielki wyświetlacz.

Dla porównania: oficjalne wideo promujące Millioniser 2000, pochodzące z 1983 roku.

Emonica to urządzenie typu Open Source, co oznacza, że jego twórca, John Lassen, udostępnił w sieci wszystkie informacje na temat jego konstrukcji i firmware’u, tak by każdy zainteresowany mógł samodzielnie zbudować własny egzemplarz. Listę potrzebnych elementów oraz szczegółowe instrukcje znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Hackaday.