David Fanshawe Earth Encounters Vol 1 – nietypowa kolekcja etnicznych dźwięków dla samplera Kontakt

Earth EncountersJedną z najczęstszych przyczyn sięgania po sample (obok starego, dobrego lenistwa) jest chęć wykorzystania we własnej muzyce dźwięków, których nie mielibyśmy okazji „zdobyć” innymi sposobami. To właśnie dzięki sztuce samplowania przeciętny śmiertelnik może umieścić w swoich nagraniach angielski chór chłopięcy, autentyczne bębny z lat pięćdziesiątych lub dźwięki z archiwum amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Najnowsza biblioteka dźwięków od firmy Spitfire oddaje w nasze ręce ogromną kolekcję absolutnie unikatowych próbek, dokumentujących dorobek życia pewnego nieżyjącego już niestety etnomuzykologa. 

Wszystkie nagrania wchodzące w skład Earth Encounters Vol 1 pochodzą bowiem z prywatnego archiwum Davida Fanshawe, brytyjskiego badacza muzyki, który poświęcił ponad 15 lat swojego życia na archiwizowanie rdzennych dźwięków różnych odległych kultur. Efektem jego pracy jest potężna biblioteka nagrań powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat (pierwsze nagrania zostały wykonane w latach 60, ostatnie w 90), wśród których można znaleźć muzykę graną na zapomnianych już instrumentach i pieśni śpiewane w wymarłych językach. Fragmenty zebranych przez niego nagrań można było usłyszeć między innymi w filmach Siedem lat w Tybecie i Gangi Nowego Jorku.

Mimo iż Earth Encounters Vol 1 stanowi tak naprawdę niewielki wycinek nagrań zgromadzonych przez Davida, to jednak trzeba przyznać, że zawartość paczki robi naprawdę spore wrażenie. We wspomnianej bibliotece brzmień znajdziemy bowiem aż 11491 próbek podzielonych na 2079 grup, dających łącznie ponad 21 godzin materiału. Interface instrumentu wyposażony został również w prosty zestaw wbudowanych narzędzi, pozwalających na modulowanie brzmienia poszczególnych próbek.

Biblioteka dźwięków David Fanshawe Earth Encounters Vol 1 dostępna jest do nabycia w internetowym sklepie firmy Spitfire Audiogdzie kosztuje obecnie 149 funtów brytyjskich. Niestety, na stronie producenta brak informacji o tym, czy produkt ten współpracuje jedynie z samplerem Kontakt 5, czy też z jego darmową wersją – Kontakt Player.