Dubseed – kupuj i sprzedawaj pliki w formacie Stems

dubseedGdy firma Native Instruments po raz pierwszy zaprezentowała światu Stems – format pozwalający zapisać w jednym pliku cztery oddzielne, stereofoniczne ścieżki audio – wiadomo było, że pomysł ten stanowić będzie nie tylko ciekawe narzędzie dla DJ-ów, ale też sposób na dodatkowy zarobek dla producentów, wytwórni i sklepów muzycznych. Już od samego początku przewidywano bowiem, że pliki tego typu będą kosztować więcej od zwykłych mp3.

Gdy format Stems doczekał się wreszcie oficjalnej premiery utwory wykorzystujące rozwiązanie firmy Native Instruments pojawiły się wprawdzie w wielu internetowych sklepach z muzyką elektroniczną, jednak ich wybór był początkowo dość skromny. Sytuacja zmieniła się dopiero kilka tygodni później, gdy NI udostępniło darmowe narzędzia do samodzielnego tworzenia plików Stems. Wtedy też natychmiast zaczęła rosnąć liczba utworów korzystających z tego rozwiązania.

Efektem rosnącej popularności utworów w formacie Stems jest Dubseed – prawdopodobnie pierwszy sklep internetowy poświęcony w całości plikom tego typu. Jego użytkownicy mogą zarówno kupować jak i sprzedawać stworzone przez siebie utwory zapisane w formacie Stems, a także udostępniać je za darmo i pobierać darmową twórczość innych. W większości przypadków oprócz pliku w formacie Stems otrzymujemy również cztery dodatkowe pliki – oddzielne ścieżki w formacie WAV. Interfejs serwisu pozwala oczywiście na odsłuch każdej ścieżki z osobna przed zakupem/pobraniem. Standardowa cena utworu to $2.99, ale zdążają się też tańsze i droższe pozycje. Więcej informacji znajdziecie na stronie dubseed.com.