Dubler Studio Kit – ludzki głos jako kontroler MIDI

Firma Vochlea Music uruchomiła na platformie Kickstarter zbiórkę funduszy na rozpoczęcie produkcji Dubler Studio Kit – zestawu narzędzi pozwalających wykorzystywać ludzki głos w roli kontrolera MIDI. Mimo iż do końca zbiórki został jeszcze niemal miesiąc, już teraz udało im się zebrać ponad dwukrotnie więcej niż potrzeba na realizację projektu.

Zestaw Dubler Studio Kit będzie składać się ze specjalnego mikrofonu, podłączanego do komputera za pośrednictwem złącza USB, oraz oprogramowania odpowiedzianego za zamienianie zbieranych przez niego dźwięków w odpowiednie komunikaty MIDI. Za jego pomocą będziemy mogli m.in. wyzwalać sample (przypisując je do określonych dźwięków wydawanych przez użytkownika, np. beatboxu), sterować wirtualnymi instrumentami (program rozpozna wysokość śpiewanych bądź nuconych dźwięków, z opcją „dostrojenia” ich do wybranej przez nas skali) oraz kontrolować parametry wtyczek (modulując barwę wydawanych przez siebie dźwięków użytkownik będzie mógł zmieniać do czterech parametrów wtyczki jednocześnie, jednak autorzy projektu nie zdradzili jeszcze zbyt wielu szczegółów na temat działania tej funkcji). Twórcy zapewniają, że opóźnienia w trakcie korzystania z aplikacji nie powinny przekroczyć 10-12 ms, co nie jest może idealnym wynikiem, jednak powinno wystarczyć do podstawowych zastosowań.

Dubler Studio Kit ma trafić do sprzedaży w październiku 2019 roku a jego cena wyniesie 300 GBP (około 1500 zł). W chwili obecnej można go jednak zamówić taniej w przedsprzedaży, wspierając zbiórkę w serwisie Kickstarter kwotą 195 GBP (około 980 zł).