DM48 – kontroler MIDI wzorowany na harmonijce ustnej

Kontrolery MIDI często wzorowane są na akustycznych instrumentach. Najbardziej oczywistym przykładem są rzecz jasna klawiatury sterujące, jednak w sprzedaży bez problemu można znaleźć też kontrolery naśladujące gitary, bębny czy instrumenty dęte. Do tej ostatniej grupy zalicza się DM48 – kontroler MIDI imitujący harmonijkę ustną.

Wspomniane urządzenie zostało wyposażone w dwanaście otworów, w których umieszczono czujniki rozpoznające siłę i kierunek przechodzącego przez nie powietrza i wysyłające na tej podstawie odpowiednie komunikaty MIDI. Za pomocą przycisków funkcyjnych i niewielkiego wyświetlacza użytkownik może szybko i wygodnie edytować ustawienia instrumentu, m.in. zmieniając jego strój i czułość. Na boku kontrolera znalazł się też duży przycisk, imitujący suwak znany z harmonijek chromatycznych. Do komunikacji z innymi urządzeniami służy zaś złącze USB.

Jako iż z przyczyn technicznych autor projektu nie był w stanie dokładnie odwzorować wszystkich niuansów gry na akustycznym instrumencie, musiał on też niestety zdecydować się na pewne kompromisy. Z oczywistych względów odpadają tu więc wszystkie techniki gry, w których dźwięk modulowany jest poprzez ułożenie ust lub dłoni. „Podciągnięcia” są możliwe, ale wykonuje się je poprzez silniejsze dmuchnięcie, co nie jest zbyt dokładnym odzwierciedleniem techniki stosowanej podczas gry na prawdziwej harmonijce. Twórca DM48 zaznacza jednak, że głównym zadaniem tego kontrolera nie jest wierne naśladowanie akustycznego instrumentu, lecz zwiększenie palety brzmień dostępnych dla osób grających na harmonijkach ustnych.

DM48 dostępny jest do nabycia na oficjalnej stronie autora projektu, Erika Lekholma. Każdy egzemplarz składany jest ręcznie, dlatego też czas oczekiwania na zamówiony produkt może wynieść aż sześć tygodni. Cena kontrolera wynosi 7250 szwedzkich koron (około 3200 zł).