Pioneer prezentuje DJM-S9 – nowy mikser dla turntablistów

djm-s9

W ciągu ostatniego tygodnia firma Pioneer bardzo mocno starała się wzbudzić naszą ciekawość, stopniowo uchylając rąbka tajemnicy dotyczącej swoich nowych produktów. I chociaż niektóre informacje wyciekły przedwcześnie, psując nieco niespodziankę, to jednak trzeba przyznać, że działania te spełniły swoje zadanie.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami dziś nadszedł wreszcie dzień oficjalnej prezentacji pierwszego z dwóch zapowiedzianych produktów: DJM-S9. Tak jak można było przypuszczać jest to hybryda miksera i kontrolera MIDI skierowana do turntablistów. Wbrew temu co powszechnie sądzono nie został on jednak stworzony z myślą o nadchodzącym wielkimi krokami nowym wcieleniu oprogramowania Rekordbox, lecz o dobrze znanym wszystkim Serato DJ.

pady

Największym zaskoczeniem okazał się jednak Magvel Fader Pro – nowy crossfader charakteryzujący się niezwykle dużą możliwością dostosowywania go do własnych potrzeb. Oprócz oczywistej dla tego typu urządzeń kontroli nad krzywą cięcia i możliwością odwrócenia działania crossfadera znajdziemy tu między innymi pokrętło regulujące „feeling” (czyli to, czy tłumik „chodzi” lekko czy ciężko) oraz możliwość wstawienia w jego wnętrze gumowych „zderzaków”, zmieniających nieco wrażenia towarzyszące korzystaniu z DJM-S9.

crossfader

Kolejnym elementem wyróżniającym DJM-S9 na tle większości konkurencyjnych produktów jest zestaw szesnastu dużych padów z podświetleniem RGB (w materiałach prasowych brak informacji dotyczącej ich czułości na siłę uderzenia i nacisku), mogących kontrolować takie funkcje jak Hot Cue, Sampler czy Slicer. DJM-S9 pozwala nam też kontrolować wszystkie efekty programu Serato DJ, a także korzystać z piętnastu wbudowanych efektów oraz filtrów. Na powierzchni miksera znajdziemy też „wajchy” znane chociażby z RMX-1000, pozwalające na wykonywanie ciekawych sztuczek z efektami.

Przyznam szczerze, że nie pamiętam kiedy ostatnio nowy produkt firmy Pioneer wywołał we mnie tak pozytywne emocje. Niestety w chwili obecnej brak jeszcze oficjalnych informacji na temat daty premiery urządzenia i jego przewidywanej ceny (na myśl o której już teraz boli mnie portfel). Nieoficjalne źródła podają, że urządzenie kosztować będzie $1699 i trafi do sprzedaży jesienią. Więcej informacji na temat miksera DJM-S9 znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Pioneer.