DJD-IX – duchowy spadkobierca kontrolera Dicer

DJD-IXW 2010 roku firma Novation zaprezentowała światu Dicer – genialny w swojej prostocie kontroler montowany bezpośrednio na gramofonie, w miejscu w którym normalnie trzyma się reduktory do płyt 7″. Takie umiejscowienie oferowało turntablistom łatwy dostęp do znajdujących się na jego powierzchni przycisków, ułatwiając wykonywanie wielu nowoczesnych sztuczek, takich jak chociażby Cue Juggling. Niestety, jako iż firma Novation stopniowo zaczęła wycofywać się z rynku DJ-skiego, urządzenie te nigdy nie doczekało się oficjalnego następcy. Kilka dni temu do sieci wyciekło jednak zdjęcie duchowego spadkobiercy tego produktu, nad którym aktualnie pracuje firma DJ-Tech.

Projektanci widocznego na powyższym zdjęciu kontrolera DJD-IX zapożyczyli z Dicera kształt i filozofię działania, wprowadzając jednak kilka usprawnień zwiększających jego możliwości. Zamiast pięciu dużych, okrągłych przycisków znajdziemy tu osiem nieco mniejszych, prostokątnych. Na powierzchni kontrolera umieszczono też trzy potencjometry – miły dodatek, który może przydać się np. do obsługi efektów. Zmianie nie uległa za to liczba przycisków funkcyjnych, które najprawdopodobniej służyć będą do przełączania się między trzema trybami działania: Cue, Loop i Loop Roll.

Niestety, firma DJ-Tech jak na razie nie opublikowała żadnych oficjalnych informacji na temat DJD-IX. Nie wiadomo więc kiedy, jeśli w ogóle, produkt ten trafi do sprzedaży.