DJControl Compact – miniaturowy kontroler od firmy Hercules

djcontrol compactMiniaturowe kontrolery DJ-skie nigdy nie cieszyły się dużym poważaniem wśród fanów cyfrowego miksowania muzyki. Większość urządzeń tego typu to tanie, niezbyt funkcjonalne konstrukcje, które bardziej przypominają dziecięce zabawki niż poważne narzędzia. Z drugiej strony nie da się jednak ukryć, że nawet tak niepozorne kontrolery oferują znacznie większe możliwości niż sama klawiatura i myszka.

DJControl Compact jest kolejnym urządzeniem tego typu, jednak trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka prezentuje się on całkiem nieźle. Projektantom tego modelu udało się bowiem zmieścić większość niezbędnych elementów w urządzeniu o wymiarach 34 x 10 cm w taki sposób, że nie sprawiają one wrażenia ściśniętych na siłę. Tym co wyróżnia DJControl Compact na tle innych miniaturowych kontrolerów jest osiem niewielkich padów, za pomocą których można kontrolować takie funkcje jak pętle, efekty, sampler i punkty cue, oraz brak pitch-faderów. Ta druga cecha z pewnością nie przypadnie do gustu fanom starej szkoły miksowania muzyki, jednak nie oszukujmy się – to nie oni są głównym „targetem” tego urządzenia. Dużo większy problem może stanowić brak dedykowanych przycisków do obsługi biblioteki oraz equalizer składający się z dwóch pokręteł (domyślnie middle i bass). O ile ten pierwszy problem zostanie najprawdopodobniej rozwiązany za pomocą przycisku shift, dzięki któremu każdy z elementów kontrolera będzie mógł zyskać dodatkową funkcję, o tyle brak kontroli nad trzecim pasmem equalizera może okazać się dla wielu osób ograniczeniem nie do przeskoczenia. Warto też dodać, że kontroler ten nie będzie posiadał wbudowanego interfejsu audio.

Kontroler DJControl Compact trafi do sprzedaży w przyszłym miesiącu, a jego cena wyniesie $69.99. Urządzenie sprzedawane będzie w zestawie z aplikacją DJUCED 18°, jednak producent udostępni też oficjalne mapowania dla programów Traktor Pro 2 i Virtual DJ 8.