djay Pro z nową funkcją separacji wokalu w odtwarzanych utworach

djay Pro to całkiem popularna aplikacja DJ-ska firmy Algoriddim, dostępna m.in. na platformach macOS, Windows i iOS. Ta ostatnia wersja otrzymała ostatnio dużą aktualizację wprowadzającą bardzo przydatne nowe narzędzie, pozwalające oddzielać wokale od muzyki w odtwarzanych utworach.

Technologia opracowana przez firmę Algoriddim, nosząca nazwę Neural Mix, wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozpoznawania i oddzielania od siebie poszczególnych części odtwarzanego utworu – wokali, perkusji oraz „harmonii” (ten ostatni termin obejmuje w tym przypadku wszystkie pozostałe elementy piosenki). Użytkownik może następnie regulować głośność wszystkich trzech sekcji za pomocą suwaków. W praktyce oznacza to więc, że djay Pro dla iOS pozwala w prosty i szybki sposób przekształcać standardowe wersje utworów w wersje acapella lub instrumentalne i to na żywo, w trakcie miksowania muzyki.

Oczywiście jak to zwykle bywa w przypadku tego typu rozwiązań ostateczny efekt bywa raz lepszy, raz gorszy, i zależy w dużej mierze od rodzaju odtwarzanej muzyki. Może się więc okazać, że podczas gdy w jednym utworze funkcja ta będzie działać perfekcyjnie, w innym sztuczna inteligencja popełni błąd i np. ścieżka wokalu zostanie w jakiś sposób zniekształcona lub będzie nadal zawierać fragmenty muzyki. Niemniej jednak trzeba przyznać, że nawet jeśli funkcja ta nie będzie działać zawsze w 100% poprawnie, to jednak mimo wszystko stanowi ona naprawdę przydatne narzędzie, mogące przyciągnąć wiele osób do programu djay Pro. Pozostaje więc mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawi się ona także w wersjach dla systemów macOS i Windows.

Aplikacja djay Pro w wersji dla systemu iOS jest dostępna do pobrania za darmo ze sklepu App Store, jednak odblokowanie pełnej wersji programu wymaga wykupienia abonamentu (22,99 zł miesięcznie lub 184,99 zł rocznie).