DJ Player – Mapowanie MIDI i DVS dla iPAD’a

Do niedawna na programy DJ’skie dla systemu iOS patrzono raczej jak na ciekawostkę niż poważne narzędzie. Co prawda dało się na tym miksować, jednak brak fizycznych kontrolerów sprawiał, że było to po prostu niewygodne (w końcu nawet korzystając z samego laptopa mamy dostęp do fizycznych klawiszy i myszki). Sytuacja ta może jednak niedługo ulec zmianie, a wszystko za sprawą nowej wersji programu DJ Player. Wszystko zaczęło się kilka dni temu od krótkiego wideo pokazującego system DVS podłączony do tabletu Apple. Prezentacja była bardzo oszczędna. Właściwie ograniczyła się do samego pokazania, że „to coś działa”. Żadnych tłumaczeń czy objaśnień działania całego systemu. Po prostu iPad, czarna płyta kręcąca się na gramofonie i mała skrzynka, która prawdopodobnie okaże się sercem całego systemu. Zresztą, obejrzyjcie to sami:

Jak już wspomniałem film nie wyjaśnia niczego. Kilka ciekawych informacji można za to znaleźć w komentarzach osoby która go wrzuciła. Gábor’ Szántó, jeden z twórców DJ Player pisze w nich, że system będzie posiadał możliwość obsługi dwóch gramofonów za pomocą jednego tabletu. Co więcej, w pełni naładowana bateria ma starczyć na ponad pięć godzin grania. Dodatkowym bajerem ma być też wbudowana w program funkcja robienia zdjęć w trakcie grania i umieszczania ich bezpośrednio na serwisach społecznościowych (a.k.a mokry sen Richie’go Hawtin’a). Kilka dni później pojawiło się kolejne nagranie, tym razem prezentujące DJ Player w połączeniu z odtwarzaczami firmy Pioneer (modele CDJ – 900, CDJ-850 i CDJ – 2000).

Wczoraj światło dzienne ujrzał trzeci (prawdopodobnie ostatni) film z tej serii, pokazujący DJ Player w połączeniu z kontrolerem MIDI Vestax VCI-400. Tutaj już pokazano trochę więcej. Wśród zaprezentowanych funkcji przedstawiono między innymi działanie Hot Cue, efektów, sekcji miksera czy kół Jog. Najważniejsza jest jednak końcówka nagrania, w której to pokazano możliwości mapowania MIDI, w tym funkcję MIDI Learn, niezwykle ułatwiającą cały proces. Wskazuje to na możliwą współpracę programu DJ Player z większością kontrolerów dostępnych obecnie na rynku.

Jak widać nowa wersja DJ Player zdołała namieszać trochę w światku cyfrowych DJ’i jeszcze zanim się ukazała. Należy sobie jednak zadać pytanie, jaką korzyść będziemy czerpać z tego my, użytkownicy ? Wydaje mi się, że na razie niewielką. iPad w większości krajów dalej uważany jest za sprzęt luksusowy podczas gdy laptop znajduje się już w większości domów. Co więcej, mobilność nie wzrasta aż tak znacznie , gdyż tak czy inaczej musisz wziąć ze sobą plecak z kontrolerem/płytami i okablowaniem. Nie zauważysz więc zbytniej różnicy gdy w środku znajdzie się tablet zamiast laptopa. Oczywiście miło jest mieć większy wybór przy budowie wymarzonego setup’u, bo w końcu to tylko Ty decydujesz o tym, czego chcesz używać podczas miksowania. Uważam jednak, że na nadchodzącą wersję programu Dj Player należy patrzeć jak na coś co daje podstawy do dalszego rozwoju technologii. Podsumowując: rewolucji jak na razie nie przewiduję.

Więcej informacji na temat programu DJ Player na stronie: http://djplayer.net/