DJ-707M – nowy kontroler DJ-ski firmy Roland

Firma Roland, znana przede wszystkim za sprawą swoich elektronicznych instrumentów muzycznych, wypuściła w ostatnich latach kilka naprawdę ciekawych kontrolerów DJ-skich dla programu Serato DJ Pro, których charakterystyczną cechą był wbudowany automat perkusyjny. Ich najnowszy produkt tego typu, DJ-707M, również posiada ten element (choć w mocno uproszczonej formie), jednak pod wieloma względami różni się od swoich poprzedników.

Podczas gdy poprzednie modele były kontrolerami skierowanymi głównie do osób grających w klubach, DJ-707M został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o mobilnych DJ-ach grających na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych, takich jak chociażby wesela. Jest to stosunkowo niewielkie i lekkie (jak na czterokanałowy kontroler) urządzenie, co przekłada się na pewne kompromisy, takie jak pomniejszone koła jog, pady i pitch-fadery, uproszczona sekcja efektów i brak niektórych bardziej zaawansowanych funkcji i dodatków znanych z większych klubowych kontrolerów. Zamiast tego znajdziemy tu jednak kilka ciekawych opcji, które mogą okazać się bardzo przydatne dla mobilnych DJ-ów, takich jak możliwość zapisywania i szybkiego przywoływania ustawień, dwa wejścia mikrofonowe z oddzielnym EQ i efektami czy system automatycznego zapobiegania sprzężeniom (przydatne zwłaszcza gdy często przekazujemy mikrofon osobom nie potrafiącym się z nim obchodzić).

Model ten ma też znacznie bardziej rozbudowany interfejs audio niż można by się spodziewać po urządzeniu o tak niepozornych rozmiarach. Oprócz wspomnianych już dwóch wejść mikrofonowych oferuje on też dodatkowe wejścia aux umieszczone z przodu kontrolera (przydatne gdy np. występują z nami gościnnie inni muzycy), dwa złącza USB umożliwiające podłączenie go do dwóch komputerów jednocześnie (co może służyć m.in do podłączania zapasowego sprzętu lub szybkiej i płynnej zmiany Dj-ów podczas imprezy) oraz trzy zestawy głównych wyjść (master, booth i zone out), każdy z własnym kompresorem, limiterem i EQ. Kontroler ten może też działać jako samodzielny mikser bez konieczności podłączania go do komputera. Posiada on też wbudowane przedwzmacniacze gramofonowe i wspiera rozszerzenie Serato DVS (które trzeba jednak dokupić oddzielnie).

Kontroler DJ-707M do sprzedaży trafi jeszcze w tym miesiącu a jego cena wyniesie 999 USD. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Roland.