Native Instruments prezentuje Discovery Series: India

IndiaDiscovery Series to seria bibliotek brzmieniowych dla samplera Kontakt, prezentujących etniczne instrumenty z różnych zakątków świata. Trzy wydane dotychczas odsłony oferowały nam dostęp do brzmień pochodzących z Bali, Afryki Zachodniej i Kuby. Najnowsza, czwarta biblioteka, zabiera nas zaś w dźwiękową podróż do Indii.

Instrumenty wchodzące w skład wspomnianej biblioteki podzielone zostały na dwie główne grupy: perkusyjne i melodyczne. Do tej pierwszej zaliczają się Dhol, Dholak, Ghatam, Kanjira, Khol, Mridangam, Pakhawaj i Tabla. W drugiej grupie znajdziemy zaś Bansuri, Harmonium, Santur, Sitar, Tanpura i Tumbi. Dodatkowo w zestawie znajdziemy również jeden instrument będący połączeniem wielu instrumentów z obu grup, noszący nazwę „India Ensemble”. Każdy z instrumentów wyposażony został oczywiście w zestaw gotowych presetów ustawień (tzw. Snapshots) stanowiących świetną bazę do dalszego modyfikowania ich podstawowego brzmienia. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich odsłonach serii tak i tutaj znajdziemy również pokaźną kolekcję gotowych rytmów perkusyjnych, które można oczywiście samodzielnie modyfikować. Nowością jest natomiast funkcja, pozwalająca ograniczyć zakres dźwięków instrumentów do konkretnych skal (w tym oczywiście takich, których używa się w tradycyjnej muzyce indyjskiej, zwanych „Raga”) oraz automatycznie zmieniać artykulacje przy ich wybranych stopniach.

Biblioteka Discovery Series: India zajmuje łącznie około 7 GB i współpracuje zarówno z pełną wersją samplera Kontakt 5 jak i z darmowym Kontakt 5 Player. Jej cena wynosi 99 euro i można ją nabyć na oficjalnej stronie firmy Native Instruments.