MCX8000 – hybryda kontrolera, odtwarzacza i miksera od firmy Denon DJ

MCX8000Gdy w 2014 roku firma Numark zaprezentowała światu NV – swój pierwszy kontroler DJ-ski wyposażony w dwa kolorowe wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, wiele osób było rozczarowanych brakiem wbudowanych odtwarzaczy, które pozwalałyby na korzystanie z urządzenia bez podłączania go do komputera. Teraz, niemal dwa lata później, doczekaliśmy się wreszcie rozwiązania tego problemu, w postaci MCX8000 – hybrydy kontrolera i multimedialnego odtwarzacza typu All-In-One.

Numark NV wspomniany został we wstępie nieprzypadkowo, gdyż nie da się ukryć, że nowy produkt Denona czerpie pełnymi garściami z kontrolera swojej siostrzanej firmy (zarówno Numark jak i Denon są markami należącymi do inMusic). MCX8000 posiada niemal identyczny rozkład elementów (wzbogacony o kilka nowości, takich jak dotykowe paski, większe pady czy bardziej rozbudowaną sekcję miksera) oraz podobne wyświetlacze, które, gdy podłączymy go do komputera za odpalonym programem Serato DJ, wyświetlają niemal dokładnie ten sam interfejs użytkownika. Nowy produkt firmy Denon sprawia jednak wrażenie znacznie większego, masywniejszego i mocniej zbudowanego, od modelu NV, co dla niektórych będzie wadą, a dla innych zaletą.

mcx8000ekran

Główną cechą odróżniającą MCX8000 od jego starszego kuzyna jest jednak oczywiście możliwość działania w trybie standalone. Propozycja firmy Denon została wyposażona w dwa złącza USB umożliwiające podłączenie pamięci przenośnej i odtwarzanie zapisanych na niej utworów. Rolę odtwarzacza pełnić będzie zapisane w pamięci urządzenia autorskie oprogramowanie Engine, które doczeka się również nowej wersji na PC, za pomocą której będziemy mogli wygodnie przygotować naszą bibliotekę utworów pod kątem współpracy z MCX8000. Możliwość działania jako samodzielny odtwarzacz i mikser zaowocowała też oczywiście bardziej rozbudowanym interfejsem audio. O ile Numark NV oferował jedynie dość podstawowy zestaw złączy, o tyle na tylnym panelu MCX8000 znajdziemy dwie pary wyjść XLR, jedną parę wyjść RCA, cztery pary wejść RCA (w tym dwie wyposażone w przedwzmacniacze gramofonowe, mogące współpracować z systemami DVS), dwa wejścia mikrofonowe, dwa złącza USB (jedno do podłączenia urządzenia do komputera, drugie do podłączenia dodatkowego kontrolera) oraz złącze ethernet umożliwiające kontrolowanie kompatybilnego oświetlenia i sprzętu wideo. Na wyposażeniu urządzenia znajdzie się też wbudowany efektor.

MCX800feature

MCX8000 został wyceniony przez firmę Denon DJ na $1299, czyli o $501 mniej niż konkurencyjny Pioneer XDJ-RX, oferujący podobne możliwości. Premiera urządzenia odbędzie się w lutym 2016 roku. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Denon DJ.