Pioneer DJ prezentuje DDJ-XP1, XDJ-RX2 i Rekordbox 5.0

Firma Pioneer DJ wydaje się ostatnio działać na zdwojonych obrotach. Niespełna tydzień temu zaprezentowała ona światu swój nowy kontroler DJ-ski dla programu Serato DJ, a już dziś doczekaliśmy się prezentacji kolejnych trzech produktów (w tym jednej nie do końca oficjalnej). 

Pierwszą nowością zaprezentowaną dziś przez Pioneer DJ jest kontroler DDJ-XP1, wyposażony w 32 pady z kolorowym podświetleniem (w oficjalnych materiałach prasowych brak informacji dotyczącej rozpoznawania siły uderzenia), dwa dotykowe paski oraz zestaw przycisków funkcyjnych do obsługi różnych funkcji programu Rekordbox, którego najnowsza wersja, oznaczona numerem 5.0, została dziś udostępniona oficjalnie wszystkim użytkownikom. Premiera nowej edycji wspomnianej aplikacji nieprzypadkowo zbiegła się w czasie z zapowiedzią DDJ-XP1. Rekordbox 5.0 wprowadza bowiem kilka nowych funkcji skierowanych właśnie do użytkowników wspomnianego kontrolera. Pierwsza z nich, nosząca nazwę Keyboard Mode, pozwoli wybrać jeden punkt Hot Cue i przypisać go do szesnastu padów jednocześnie, z tym że każdy z nich będzie przy wciśnięciu zmieniał tymczasowo wysokość dźwięku. Użytkownik będzie mógł więc wykorzystywać fragmenty utworów do grania melodii za pomocą padów. Funkcja Pad Edit pozwoli zaś na swobodne modyfikowanie zachowania padów, przypisywanie im dowolnych funkcji i zapisywanie kilku różnych zestawów własnych ustawień. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by np. jeden rząd padów obsługiwał efekty, drugi sampler a dwa pozostałe punkty Hot Cue. Kontroler DDJ-XP1 skierowany jest do wszystkich użytkowników programu Rekordbox, niezależnie od tego czy używają oni kontrolerów, odtwarzaczy multimedialnych czy płyt z kodem czasowym. Wydaje mi się jednak, że największy pożytek z tego urządzenia będą mieli właśnie turntabliści korzystający z programu Rekordbox z rozszerzeniem DVS.DDJ-XP1 trafi do sprzedaży pod koniec bieżącego miesiąca, a jego cena wyniesie $259. W zestawie z kontrolerem otrzymamy licencję na program Rekordbox DJ oraz rozszerzenie DVS. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Pioneer DJ. Do urządzenia będzie można też dokupić dedykowany statyw, DJC-STS1, kosztujący $119 (który prawdopodobnie będzie pasował rozmiarem również do kilku innych produktów z katalogu Pioneer DJ, takich jak DDJ-SP1, TORAIZ SP-16 czy RMX-1000).

Oprócz zaprezentowanych dziś oficjalnie DDJ-XP1 i Rekordbox 5.0 firma Pioneer DJ, celowo bądź nie, pokazała też dziś światu XDJ-RX2 – nową wersję odtwarzacza typu All-In-One mogącego też pełnić rolę kontrolera dla programu Rekordbox. Urządzenie widoczne jest przez krótką chwilę na powyższym nagraniu prezentującym nowe produkty (1:17), i chociaż na razie brak jakichś konkretnych informacji na jego temat (wiadomo jedynie, że będzie mieć dwa razy więcej padów od poprzednika), to jednak zdążyło już ono wywołać sporo zamieszania wśród internautów. Pozostaje więc mieć nadzieję, że firma Pioneer DJ nie będzie nas zbyt długo trzymać w niepewności, i już za kilka dni doczekamy się oficjalnej prezentacji wspomnianego modelu.