Pioneer prezentuje DDJ-RZX i Rekordbox Video

DDJ-RZXNiespełna rok temu firma Pioneer zaprezentowała światu swoje nowe oprogramowanie DJ-skie oraz dwa kontrolery zaprojektowane z myślą o jego obsłudze. O ile ten pierwszy produkt wzbudził wokół siebie dość dużo zamieszania, o tyle dwa pozostałe zbyt mocno przypominały starsze propozycje tej samej firmy, przez co nie wzbudziły zbyt dużego zainteresowania użytkowników. Na szczęście dziś okazało się, że japoński gigant cały czas trzymał w zanadrzu jeszcze jedną niespodziankę.

Zaprezentowany dziś oficjalnie DDJ-RZX, będący trzecim kontrolerem zaprojektowanym z myślą o obsłudze programu Rekordbox DJ, pod względem budowy i rozkładu poszczególnych elementów przypomina model DDJ-RZ (który z kolei był wzorowany na DDJ-SZ2), wzbogacony jednak o trzy siedmiocalowe, kolorowe wyświetlacze umieszczone przy górnej krawędzi urządzenia. Mimo iż ekrany montowane w kontrolerach dawno już przestały być czymś nowym i zaskakującym (w ciągu ostatniego roku niemal każdy większy producent sprzętu DJ-skiego wprowadził do swojej oferty urządzenie korzystające z tego rozwiązania), to jednak propozycja firmy Pioneer wyraźnie wyróżnia się na tle konkurencji. Po pierwsze – wszystkie trzy wyświetlacze rozpoznają dotyk, co oznacza, że mogą one służyć nie tylko do wyświetlania informacji, ale również do sterowania różnymi funkcjami oprogramowania, takimi jak efekty czy punkty cue. Po drugie – Pioneer zaprezentował dziś również Rekordbox Video, rozszerzenie programu Rekordbox DJ wzbogacające go o funkcje odtwarzania i manipulowania nagraniami video, które również będzie można obsługiwać za pomocą dotykowych ekranów kontrolera DDJ-RZX. Trzeba przyznać, że takie wykorzystanie ekranów wbudowanych w kontroler wydaje się być czymś oczywistym, i aż dziw bierze, że żaden z konkurentów nie zdecydował się na to wcześniej.

DDJ-RZX sprzedawany będzie w zestawie z programem Rekordbox DJ oraz dwoma płatnymi rozszerzeniami: Rekordbox Video i Rekordbox DVS (wbudowany interfejs audio nie tylko umożliwi korzystanie z płyt z kodem czasowym, ale też pozwoli wykorzystać kontroler jako samodzielny mikser). Urządzenie trafi do sprzedaży w ciągu najbliższego miesiąca i będzie kosztować około $3000. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Pioneer DJ. Osoby, które chciałyby nabyć samo rozszerzenie Rekordbox Video, będą musiały zapłacić za nie $149, lub skorzystać z opcji subskrypcji, która daje dostęp do wszystkich rozszerzeń w cenie abonamentu.