Dato Duo – syntezator dla dwojga

datoduoPlatforma finansowania społecznościowego Kickstarter w trakcie siedmiu lat swojego działania pomogła ufundować powstanie wielu naprawdę nietypowych instrumentów muzycznych. Jednym z najnowszych z nich jest Dato Duo – kompaktowy syntezator zaprojektowany z myślą o obsłudze przez dwie osoby.

Wspomniane urządzenie zostało zamknięte w obudowie o kształcie klina. Na jednej z jej ścian umieszczono zestaw dziesięciu okrągłych przycisków pełniących rolę dwuoktawowej klawiatury pentatonicznej oraz przyciski i pokrętła służące do nagrywania i zapętlenia krótkich sekwencji dźwięków. Po przeciwległej stronie urządzenia znalazły się zaś pokrętła, suwaki i przyciski służące do kształtowania brzmienia syntezatora. Takie rozłożenie poszczególnych elementów sprawia, że Dato Duo może być obsługiwany przez dwie osoby stojące naprzeciw siebie. Co ciekawe, autorzy pomysłu wyszli z założenia, że ich produkt używany będzie głównie przez osoby nie mające zbyt dużego doświadczenia z syntezatorami, w tym również przez dzieci, dlatego też postanowili maksymalnie uprościć jego obsługę. Jak sami twierdzą panel odpowiedzialny za kształtowanie brzmienia został zaprojektowany tak, by nie można było za jego pomocą „zepsuć” dźwięku. Co więcej, każdy element urządzenia kontroluje tu tylko jedną funkcję bądź parametr, dzięki czemu nauka jego obsługi nie powinna sprawić problemu nawet absolutnie początkującym. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników przygotowano zaś złącza MIDI In i Out, oraz specjalne złącza służące do synchronizacji z urządzeniami z serii Korg Volca i Teenage Enginering Pocket Operators, dzięki którym Dato Duo może zostać wykorzystany również jako element większego setupu.

W chwili gdy piszę te słowa autorom projektu udało się już zebrać za pośrednictwem serwisu Kickstarter ponad 71 tysięcy dolarów – 11 tysięcy więcej niż było im potrzeba na jego realizację. Zbiórka potrwa jeszcze 3 dni, a w trakcie jej trwania będzie można zamówić swój egzemplarz Dato Duo wspierając twórców kwotą 299 euro. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze egzemplarze syntezatora trafią do nabywców w kwietniu przyszłego roku. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na jego oficjalnej stronie w serwisie Kickstarter.