DataLooper – kolejny kontroler do sterowania Looperem w Ableton Live

Na początku listopada w serwisie Kickstarter ruszyła zbiórka funduszy na rozpoczęcie produkcji kontrolera State of the Loop, zaprojektowanego z myślą o obsłudze Loopera znajdującego się na wyposażeniu programu Ableton Live. Okazuje się, że urządzenie to jeszcze przed premierą doczekało się dość poważnej konkurencji w postaci kontrolera DataLooper.

DataLooper to, podobnie jak State of the Loop, kontroler przystosowany do obsługi nogami, którego głównym zadaniem jest sterowanie Looperem w programie Ableton Live. Tak samo jak State of the Loop posiada on też drugi tryb działania, w którym może służyć do odpalania klipów w trybie Session View. Oba projekty różnią się jednak dość znacznie filozofią działania. State of the Loop może sterować praktycznie nieograniczoną liczbą wirtualnych looperów, jednak wymaga od użytkownika ciągłego przełączania się między nimi, gdyż na jego górnym panelu znajdziemy tylko jeden zestaw przycisków. DataLooper pozwala natomiast sterować tylko trzema looperami, jednak posiada oddzielne zestawy przycisków dla każdego z nich, a także trzy przyciski wpływające na wszystkie loopery jednocześnie. Dodatkowo jego działanie opiera się na mapowaniu MIDI i remote scriptach, a nie Max for Live jak w przypadku State of the Loop, dzięki czemu mogą z niego korzystać również osoby nie posiadające tego rozszerzenia. W odróżnieniu od konkurenta DataLooper nie posiada jednak złączy MIDI i wejść na dodatkowe pedały i przełączniki nożne, przez co nie da się wykorzystać go jako centrum bardziej rozbudowanego setupu.

DataLooper znajduje się obecnie na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem platformy Indiegogo. Ceny kontrolera w przedsprzedaży zaczynają się od 199 USD. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze egzemplarze trafią do nabywców w marcu 2019 roku. Warto też nadmienić, że podczas gdy twórca State of the Loop zamierza wyprodukować jedynie 200 egzemplarzy tego urządzenia, autor projektu DataLooper planuje produkcję na większą skalę. Więcej informacji na temat tego kontrolera znajdziecie na jego oficjalnej stronie w serwisie Indiegogo.