d(–)b : Modularna aplikacja DJ’ska na iPada

Osoby zainteresowane miksowaniem muzyki za pomocą kontrolerów MIDI z pewnością niecierpliwie wyczekują nadejścia programu The One, który, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może okazać się długo oczekiwanym powiewem świeżości w światku oprogramowania DJ’skiego.  Posiadacze tabletów firmy apple mogą umilić sobie oczekiwanie na The One za pomocą aplikacji w której już na pierwszy rzut oka widać silną inspirację pracą finów z Audio Artery.  Mowa tu oczywiście o d(–)b firmy Zerodebug, która z miejsca powinna dostać medal za stworzenie najmniej medialnej nazwy i jeszcze bardziej niemedialnego logo aplikacji. Tak czy inaczej, przyjrzyjmy się bliżej, co oferuje nowe dzieło twórców popularnego touchAble.

d(–)b pozwala nam na zbudowanie własnego wirtualnego setupu, w którym wszystkie elementy dostosowane będą do naszych potrzeb. Oprócz niezbędnych dla każdego DJ’a narzędzi, takich jak mikser czy odtwarzacz (maksymalnie sześć jednocześnie), dostaniemy również dostęp do ciekawostek takich jak „Magiczny trójkąt EQ”. Oczywiście wszystkie elementy można dowolnie zmniejszać, zwiększać i obracać, dzięki czemu ergonomia całego zestawu zależy tylko od nas. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by nasz setup składał się z więcej niż jednej „strony”.

Jeśli zaś chodzi o same możliwości miksowania (bo przecież nie samym budowaniem setupu człowiek żyje) to aplikacja posiada wszystkie standardowe funkcje, takie jak tworzenie pętli, ustalanie punktów Hot Cue czy automatyczna synchronizacja utworów. d(–)b pozwala również na podłączenie zewnętrznej karty dźwiękowej w celu odsłuchu słuchawkowego. W przypadku braku odpowiedniego interfejsu możemy skorzystać z kabla rozgałęziającego i odsłuchu mono. Zaletą tej aplikacji jest również możliwość korzystania z biblioteki programu iTunes. W przyszłości twórcy planują dodać między innymi wsparcie dla standardów AudioBus i MIDI oraz moduły efektów.

d(–)b dostępny jest w App Store w promocyjnej cenie $9.99, jednak za jakiś czas podskoczy ona do $16.99.